Dzięki tej automatyzacji możesz poprosić aktywnych klientów, aby polecali Twoją markę swoim znajomym i rodzinie.
Jakie korzyści oferuje ta kampania?
- Promuje pierwszy zakup.
- Zwiększa liczbę zamówień.
- Zwiększa niestandardowy przychodów premium.
- Wspiera wzrost nowych klientów w bazie.
Opis scenariusza:
Badania pokazują, że zbyt częste prezentowanie tych samych produktów, na przykład na Facebooku, może zniechęcić klienta do ponownego zakupu oraz obniżyć jego NPS (Net Promoter Score). Dla konsumentów rekomendacja od osoby, której ufają, ma większą wartość niż wszystkie reklamy społecznościowe, kampanie z udziałem influencerów czy e-mail marketing.
Nie wszystkie referencje mają jednak taką samą siłę oddziaływania. Prawdopodobnie bardziej zaufasz opinii swojego najlepszego przyjaciela niż przypadkowej osobie, którą spotkałeś w barze. Podobnie jest w świecie cyfrowym.
Według najnowszego raportu firmy Mention Me, dotyczącego wspierania klientów i trendów w zakresie poleceń:
- Przyjaciele są najbardziej zaufanym źródłem rekomendacji marki (cytowanym przez 27% respondentów), a tuż za nimi plasują się partnerzy.
- Zaledwie 2,8% respondentów ufa rekomendacjom od influencerów, a tylko 1% ufa TikTokerom.
Chodzi więc o przekonanie kupujących do przekazania informacji swoim znajomym i rodzinie, a e-maile polecające są jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby to zrobić.
Możesz polecać produkty na parę sposobów:
- Wysyłając specjalny unikalny voucher przypisany do klienta.
- Używając vouchera wielokrotnego użytku, ale wtedy nie będziesz mógł śledzić, które osoby są Twoimi najbardziej lojalnymi klientami.
- Nagradzając klientów specjalną ofertą dopiero po zakupie konkretnego produktu.
Czego możesz spodziewać się po wdrożeniu takiego programu?
Według Referral Candy globalny poziom poleceń wynosi 2,35%, więc jak pewnie zauważyłeś, to nie za dużo. Ma to jednak większy sens w takich branżach jak książki czy oprogramowanie, w których wskaźnik poleceń dochodzi do poziomu 5%.
Z kolei poziom dla e-maili polecających według Talkable.com waha się w zależności od branży i jakości kampanii. Warto jednak zainwestować w program poleceń, ponieważ może przynieść korzyści w postaci wzrostu liczby lojalnych klientów i zwiększenia sprzedaży.




Jak już zdążyłeś się przekonać, nie istnieje jeden uniwersalny sposób na stworzenie i zaprojektowanie e-maila polecającego. Odkrycie najlepszego dla Ciebie podejścia zależy od trzech głównych czynników:
- Ceny Twojego produktu (produktów),
- Częstotliwości zakupu produktów przez klientów,
- Twojej marży na sprzedawanych produktach.
W przypadku marki zajmującej się sprzedażą produktów o dużej wartości i wysokiej marży, powinieneś rozważyć w powiadomieniu dla polecających informacji o nagrodzie pieniężnej, bądź bonie upominkowym.
Z drugiej strony, jeśli Twój produkt jest kupowany regularnie – powiedzmy, co trzy miesiące, ale ma niską cenę i niską marżę, zachęta pieniężna nie zadziała. Warto rozważyć dodawanie darmowych produktów lub procentowej zniżki na przyszłe zakupy?
Podobnie jak we wszystkich aspektach marketingu, najlepiej przeprowadzić test różnych podejść i sprawdzić, które z nich generuje najlepsze rezultaty.