Dlaczego platforma CDP staje się ewolucją Twojego Marketing Automation | Customer Data Platform

Spis treści artykułu

Zobacz inne wpisy:

Dane nadal są absolutną podstawą dobrego marketingu. Rola standardowego Marketing Automation musiała się zmienić, aby dotrzymać kroku nowoczesnemu, cyfrowemu światu.

Przyszłość automatyzacji marketingu leży w bardziej wyrafinowanym, holistycznym sposobie interakcji z naszymi klientami i prospektami. Oto dlaczego nadszedł czas na platformę danych klienta (CDP). 

CDP (Customer Data Platform) – odpowiedź na wyzwanie nowoczesnego marketingu

Nie ma wątpliwości, że dzisiejszy marketing jest bardziej złożony niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z mnożeniem się źródeł danych, kanałów i punktów styku, może być trudno śledzić wszystko. Nie wspominając o stworzeniu spójnej strategii, która integruje wszystkie te elementy. Właśnie w tym miejscu pojawia się CDP (Customer Data Platform). Poprzez konsolidację wszystkich danych o klientach w jednej centralnej platformie, CDP może pomóc w uzyskaniu pojedynczego i szerokiego widoku klienta – coś, co jest niezbędne dla skutecznego nowoczesnego marketingu. Co więcej, nowoczesne platformy danych klienta (CDP) posiadają moduły segmentacyjne, analityczne oraz pozwalają na orkiestrację komunikacji aby zapewnić większą skuteczność oraz spójność przekazu. Innymi słowy, CDP jest kluczem do sprostania wyzwaniom nowoczesnego marketingu. Jeśli więc szukasz sposobu na usprawnienie swoich działań marketingowych i uzyskanie lepszych wyników, platforma CDP jest odpowiedzią.

Platforma danych klienta osiągnęła teraz punkt, w którym 5 lat temu był Marketing Automation, który dziś nie jest już  w stanie odpowiednio zarządzać potrzebami nowoczesnego cyfrowego marketera. Nadszedł czas, aby iść do przodu, a przyszłość to Customer Data Platform (CDP).

Przeczytaj także: 10 taktyk e-commerce na Black Friday i Cyber Monday

Dlaczego przeszliśmy na Marketing Automation?

Przeszliśmy na Marketing Automation, aby wykorzystać zwiększoną ilość i złożoność danych. Stawały się one dostępne aby realizować typowe działania outboundowe w popularnych kanałach z którymi integrację oferował system. Zazwyczaj były to e-maile, sms oraz direct mail. W ostatnich latach dołączyły również proste mechanizmy personalizacyjne w kanałach digital np: popup. Dzięki automatyzacji marketingu jesteśmy w stanie skuteczniej kierować kampanie i realizować je przy mniejszym nakładzie pracy ręcznej. W rezultacie, jesteśmy w stanie wygenerować więcej przychodów przy mniejszej liczbie kampanii. Możemy również poświęcić więcej czasu na optymalizację naszych kampanii, co prowadzi do jeszcze lepszych wyników. Ostatecznie, automatyzacja marketingu pozwoliła nam stać się bardziej skutecznymi i wydajnymi w naszych działaniach marketingowych.

Czym jest platforma danych o klientach (CDP)?

“CDP (customer data platform) to system zarządzany przez marketera, który tworzy trwały, zunifikowany profil klientów i wykorzystuje te informacje przy wsparciu analityki do działań marketingowych”

Czym platforma CDP różni się od Marketing Automation? Teraz to jest dobre pytanie. Pozwól, że odpowiem na nie za pomocą serii punktów:

Zakres i źródła danych 

Nie wystarczy już wyciągnąć kilku danych online i na ich podstawie uruchomić kilka maili. CDP to “wyciąganie” i nieograniczone możliwości integracji źródeł danych np: z kanałów online, aplikacji mobilnej, ze sklepów stacjonarnych, call center… To właśnie szeroki zakres danych w nowoczesnym świecie może przenieść Marketing Automation na wyższy poziom, ponieważ umożliwia komunikację jako prawdziwe doświadczenie 1 do 1.

Wykorzystanie zaawansowanej analityki i przekształcanie danych w wiedzę

Celem Marketing Automation jest prowadzenie kampanii na podstawie zebranych i przechowywanych danych. Celem CDP jest uzyskanie lepszej wiedzy na podstawie danych z profili klienckich do predykcji np: dotyczące rezygnacji, skłonności do zakupu, powrotu klienta, rezygnacji klienta oraz rekomendacji aby prowadzić coraz bardziej ukierunkowane kampanie.

Orkiestracja komunikacji i personalizacja 

Marketing Automation wykonał świetną robotę łącząc się z niektórymi kanałami, szczególnie z pocztą elektroniczną, aby prowadzić ukierunkowane kampanie. Jednak CDP zapewni personalizację całościowej podróży klienta w czasie rzeczywistym we wszystkich punktach styku klienta z Twoją marką. Jeśli VIP pojawi się na Twojej stronie, chcesz wiedzieć o nim wszystko i odpowiednio zmienić jego doświadczenia w czasie wizyty oraz angażować go w całej relacji ze swoją marką zwiększając jednocześnie jego lojalność oraz wartość – to jest to, co CDP może dostarczyć dla Ciebie czyli odpowiedni komunikat w odpowiednim miejscu i czasie.

Zamiana trzech produktów w jeden. To jest killer – Twój CDP może nie tylko zastąpić i zwiększyć możliwości Marketing Automation do zarządzania tzw Customer Journey. Może również zastąpić twoją bazę danych i wykorzystać prawdziwy potencjał analityki oraz AI. Możesz mieć wszystkie trzy w jednym rozwiązaniu i uzyskać znaczne oszczędności kosztów wraz z ulepszonymi możliwościami.

Sprawdź także: Przewodnik po testach A/B i ich optymalizacji

Twoje wymagania ewoluowały, więc i rozwiązanie technologiczne musi się zmienić

Zapotrzebowanie na dane było głównym powodem, dla którego przeszliśmy na Marketing Automation. Te wymagania nie zmalały i pozostają kluczowym czynnikiem motywującym do przejścia na CDP wielu klientów Persooa.

Ilość dostępnych danych wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat. Natomiast liczba źródeł danych wzrosła do rekordowych poziomów i się nie zatrzymuje. Wszystko to powinno być motorem Twoich działań marketingowych. Twoje wymagania jako marketera ewoluowały i potrzebujesz systemu, który będzie w stanie w czasie rzeczywistym m.in:

  • przyjąć wszystkie te źródła danych,
  • zbudować pojedynczy widok klienta,
  • wyciągnąć wiedzę, podjąć decyzję realizując kampanię.

Czas rzeczywisty jest krytyczny, ponieważ opis do tego etapu mógł być postrzegany jako tradycyjne rozwiązanie bazodanowe. W rzeczywistości te tradycyjne rozwiązania po prostu nie są wystarczające dla dzisiejszego marketera . Potrzebują oni szybszego dostępu do swoich danych, zwłaszcza ogromnej ilości danych behawioralnych.

Czas wybrać Omni-channel zamiast Multi-channel

Jeszcze 5 lat temu prowadziłeś kampanie w wielu kanałach – multi-channel. Teraz chcesz być Omni-channel, czyli ten sam przekaz we wszystkich kanałach.

Marketing Automation pozwolił Ci przejść od standardowych kampanii, tygodniowych newsletterów do niezliczonej ilości kampanii dziennie. Stało się tak, ponieważ miałeś lepszą kontrolę danych i możliwość automatyzacji kampanii. Teraz musimy to kontynuować we wszystkich kanałach i to w czasie rzeczywistym. Nie wystarczy już wysyłać wiadomości do swoich klientów poprzez najpopularniejszy kanał. Chcesz wiedzieć o nich wszystko, aby móc wysłać im odpowiednią wiadomość we właściwym czasie, poprzez właściwy kanał

Sprawdź naszą ofertę omnichannel marketing – https://www.persooa.com/oferta/omnichannel/

Personalizacja jest królem

Dzięki CDP, możesz teraz osiągnąć to, z czym wszyscy zgadzają się, że jest kluczowe tj. personalizacja w pełnej skali.

personalizacja na dużą skalę

Wiele firm uważa, że Marketing Automation pozwala im na dużo tj. wykorzystanie czegoś takiego jak dynamiczna treść w e-mailu. Cóż, teraz przechodzimy na zupełnie nowy poziom. Twój e-mail (jak i wszystkie inne kanały) powinien być tak blisko doświadczenia 1:1, jak to tylko możliwe.

Wiesz tak wiele o osobie, z którą się komunikujesz, że to prawie przestępstwo (w sensie marketingowym!), aby nie uczynić tej komunikacji w całości spersonalizowanej. Dlaczego widzisz produkty, którymi nie jesteś zainteresowany? Dlaczego jest tam link do firmowego konta na Facebooku, skoro jesteś już zapisany?

Nadszedł czas, aby spersonalizować całą podróż komunikacyjną w dużej skali, śledzić to, co widzą na swojej stronie internetowej i osadzić go w każdej innej interakcji z tobą.

ścieżka klienta w personalizacji na dużą skalę

Przeczytaj również: Black Friday 2024 – kiedy jest i jak przygotować sklep internetowy?

Zwiększ potencjał drugiego zakupu swoich klientów o 131% dzięki CDP

Przekształcanie jednorazowych nabywców w stałych nabywców jest jednym z największych celów każdego marketera. Nasz klient chciał rozwiązać ten problem, ale potrzebował lepszego zrozumienia, którzy jednorazowi nabywcy są najbardziej skłonni do powtórnego zakupu i dostarczenia im dostosowanych kampanii.

Dzięki wykorzystaniu predykcji opartej na sztucznej inteligencji, byliśmy w stanie zidentyfikować segment osób o najwyższej skłonności do kolejnego zakupu. Aby to wyjaśnić, dzięki zastosowaniu modeli predykcyjnych sterowanych przez AI, nasz klient był w stanie zwiększyć liczbę jednorazowych nabywców kupujących po raz drugi o 131%.

Przyszłość jest tutaj: Machine Learning i AI

Machine Learning będzie ważny dla Twojej przyszłości. Więc nawet jeśli nie jest to teraz na szczycie agendy – zdolność do wykorzystania mocy uczenia maszynowego będzie napędzać marketing. Podam Ci bardzo prosty przykład, aby zobrazować, dlaczego jest to tak ważne dla przyszłości.

Kiedy Marketing Automation zaczął się rozwijać, niektórzy obawiali się, że marketer straci kontrolę. Moja odpowiedź była taka, że Marketing Automation w rzeczywistości daje marketerom więcej kontroli. Mniej czasu spędza się na mechanice dostarczania kampanii, a więcej na skupieniu się na przekazie, marce i optymalizacji e-maila.

Uczenie maszynowe i zautomatyzowane modele predykcyjne nie są inne. Obawiamy się utraty kontroli, ale otrzymujemy system, który dostarczy za Ciebie mechanikę kampanii, przewidzi potrzeby klienta i pozwoli Ci skupić się na przekazie.

Przeszliśmy od generycznych maili w stylu push do zautomatyzowanych komunikatów/ kreowania doświadczeń np: maili opartych na tym, co klient mówi nam o sobie. AI driven Marketing Automation pozwala nam z wyprzedzeniem zrozumieć, czego chce klient, zamiast czekać, aż on sam nam to powie. AI nie ograniczy marketera, uwolni go, aby skupił się na ukierunkowanych komunikatach, nie martwiąc się o mechanikę tego, jak znaleźć ludzi.

Synerise - personalizacja
Synerise marketing automation

Wnioski, przyszłość rysuje się w jasnych barwach

Customer Data Platform (CDP) będzie kolejną ewolucją Twojego Marketing Automation z kilku powodów. Po pierwsze, CDP pozwala przestać martwić się o silosy danych. Po drugie, dzięki CDP możesz wysyłać bardziej skuteczne, spersonalizowane wiadomości we wszystkich kanałach. Wreszcie, CDP często skutkują obniżeniem kosztów marketingu. Wdrożenie CDP w Twojej firmie eCommerce może przynieść kilka korzyści, w tym zwiększoną lojalność klientów, bardziej efektywny marketing, lepszy wgląd w klienta oraz zwiększoną dokładność i jakość danych.

Co dalej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Customer Data Platforms i jak mogą one pomóc Twojej firmie w zarządzaniu Customer Journey i zwiększeniu ROI w 90 dni, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością omówimy Twoje konkretne potrzeby i zobaczymy, jak możemy Ci pomóc.

Przykładowe KPI jakie realizujemy:

  1. Revenue Uplift – 7-9% uplift na bazie użytkowników lojalnościowych (z pozostawionym kontaktem)
  2. Average Order Value – od 2% do 17% większy średni koszyk vs grupa kontrolna
  3. Konwersja – od 5% do 30% lepsza konwersja vs grupa kontrolna
  4. LTV – 12-19% większe vs grupa kontrolna
  5. Churn – 4 – 30% mniejszy Churn vs grupa kontrolna
Arkadiusz Seredyn
Arkadiusz Seredyn
Ekspert Transformacji Cyfrowej. 20 lat doświadczenia w pracy z globalnymi markami, ekspert w branży konsumenckiej z pasją do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań technologicznych do aktywacji długoterminowego wzrostu.