Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

e-mail marketong
Persooa Team06.03.24 13:2316 min read

E-mail marketing – jak prowadzić skuteczną komunikację marketingową

1971 rok był przełomowym dla dzisiejszego rozumienia marketingu. To wtedy została wysłana pierwsza wiadomość za pomocą internetowej skrzynki pocztowej. Co prawda nie była mocno rozbudowana, ale dała nadzieję na stworzenie zupełnie nowej formy komunikacji. Dzisiaj e-mail marketing daje możliwość prowadzenia skutecznej strategii marketingowej za pomocą wiadomości przesyłanych do zebranej bazy użytkowników. Jest to niewątpliwie jeden z kluczowych elementów działań marketingowych każdej firmy, służący promowaniu produktów i usług, informowaniu o nowościach, promocjach lub ważnych aktualizacjach, ale także zachęcający klientów do podjęcia kroków, wpływających na lojalność względem marki. Aby pomóc w realizacji strategii marketingowej za pomocą email, marketing automation będzie niezbędny. Głównie po to, aby zaprojektować, a następnie dopasować różne ścieżki do wybranych segmentów, aby w konsekwencji zoptymalizować działania w celu uzyskania jak najlepszego zwrotu z inwestycji oraz zwiększenia konwersji.

Co więcej – e-mail marketing jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najskuteczniejszym narzędziem do prowadzenia kampanii marketingowych. W poniższym artykule będą zawarte takie informacje, jak: definicja określenia e-mail marketing, podpowiedzi, jak zacząć i jaką strategię wybrać, aby pomóc w rozwoju firmy. Pojawią się także praktyczne wskazówki, które pomogą wypracować udaną realizację kampanii e-mail marketingowej. 

Email marketing – co to?

Marketing prowadzony za pomocą komunikacji mailowej to forma działań bezpośrednich, w których wykorzystuje się pocztę elektroniczną w celu promowania produktów lub usług. Polega na kontakcie z potencjalnymi lub obecnymi klientami. Służy informowaniu ich o nowościach, specjalnych akcjach lub kolejnych krokach ścieżki zakupowej poprzez zintegrowanie działań z automatyzacją marketingu. W konsekwencji może służyć jako element lojalizacji użytkowników poprzez zwiększenie świadomości na temat marki oraz budowanie trwalszych relacji czy utrzymywanie zaangażowania w związku dokonaniem kolejnych zakupów za pomocą różnych strategii e-mail marketingowych. Popularność tej komunikacji podkreśla fakt relatywnie niskich kosztów w stosunku do skuteczności działań w porównaniu z innymi kanałami komunikacji. Dodatkowo posiada wysoki stopień dotarcia i otwarcia komunikatu (nawet na poziomie 40-50%), może charakteryzować się spersonalizowaną treścią, która będzie dodatkowym atutem wpływającym na lojalność i zaangażowanie klientów, a także oferuje możliwość prowadzenia dokładnych statystyk i optymalizacji kampanii. 

Email marketing – jak zacząć realizację kampanii?

Aby efektywnie wykorzystać większość możliwości tego typu działań marketingowych, warto zapoznać się z kluczowymi zasadami, które pomogą zwiększyć efektywność prowadzonych zadań. 

Przeczytaj również: Jak zbudować strategię dla newslettera?

Wybór odpowiedniego narzędzia

Prowadzenie kampanii e-mail marketingowych będzie znacznie prostsze i bardziej efektywne przy pomocy odpowiedniego narzędzia do automatyzacji marketingu. Wtedy zarówno tworzenie szablonów maili z możliwością ich szybkiej edycji, przygotowywanie odpowiednich segmentów do wysyłki poszczególnych scenariuszy, jak i analiza danych po wysyłce będzie dużo bardziej skuteczna. Dlaczego warto skorzystać z platformy obsługującej marketing automation do e-mail marketingu? Ponieważ istnieje możliwość wykorzystania pogłębionej analityki na podstawie danych behawioralnych oraz transakcyjnych, co pomoże na precyzyjne adresowanie kampanii. Z drugiej natomiast strony to email marketing automation będzie mógł wzbogacić kampanie o elementy dynamiczne, takie jak rekomendacje na podstawie m.in. ostatnio oglądanych produktów. Wpływają one wyższy OR (nawet o 46%) oraz CTR. 

przykład wpływu automatyzacji e-mail marketingu

Zdefiniowanie celu kampanii

Przed wysyłką kampanii e-mail marketingowej należy określić cel, jaki ma spełniać. Jednak nie należy usilnie skupiać się na jednym kluczowym, a kilku pobocznych, które będą na siebie wzajemnie oddziaływać. Dobrze zdefiniowane pomogą precyzyjnie dopasować treść i zakres działań. Celami mogą być m.in.:

 • powitanie nowych klientów i rozpoczęcie budowania relacji, 
 • wzrost zaangażowania userów zarówno w przypadku promocji na produkty lub usługi , jak i podczas kolejnych etapów ścieżki zakupowej,
 • utrzymanie klientów i dostarczanie wartościowych dla nich treści (nie tylko informacji o specjalnych akcjach czy nowościach, ale też praktycznych poradników).

Zbieranie leadów i dbałość o jakość bazy danych

Baza danych do wysyłki kampanii musi powstać zgodnie z prawem, tj. użytkownik musi wyrazić zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną, a następnie również na przetwarzanie danych przez firmę (RODO). 

Warto również zwrócić szczególną uwagę na jakość kontaktów. Jeśli wielu userów nie otwiera wiadomości e-mail, obniża się wskaźnik OR. To natomiast wpływa na dotarcie komunikatu. Zatem im mniej osób będzie otwierało e-maile, tym istnieje większe zagrożenie, że kolejne zostaną uznane za spam, a w konsekwencji nie zostaną wyświetlone. Ponadto co roku około 25% adresów naturalnie się dezaktualizuje – np. poprzez zmianę nazwy skrzynki odbiorczej. Dlatego warto systematycznie przeprowadzać kampanie, które pozwolą wyczyścić bazę danych z nieaktualnych kont.

Segmentacja listy odbiorców

Aby precyzyjnie dotrzeć z komunikatem do odbiorców, należy zadbać o ich odpowiednią segmentację. Nie warto przeprowadzać wysyłki kampanii do wszystkich użytkowników. Używając tagów w systemie do automatyzacji marketingu, należy wydzielić grupy na podstawie konkretnych cech, zachowań czy preferencji, a następnie skierować do nich bardziej spersonalizowaną i przede wszystkim precyzyjną komunikację. Inną wiadomość otrzyma nowy użytkownik, inną osoba, która już skorzystała z oferty, a jeszcze inną ta, która porzuciła koszyk. To pozwoli przesłać wiadomość, która rzeczywiście zainteresuje odbiorcę, a przy tym wywoła większe prawdopodobieństwo otwarcia maila. Ostatecznie to właśnie segmentacja pozytywnie wpływa na budowanie zaufania i zaangażowania. 

Personalizacja treści e-maili

Personalizacja może przebiegać na kilku płaszczyznach. Podstawową formą customizacji treści w e-mail marketingu jest bezpośredni zwrot do użytkownika – np. poprzez wykorzystanie danych osobowych, jak imię klienta. Inną formą jest możliwość dostosowania oferty do dotychczasowych zachowań usera lub jego preferencji. Warto zaznaczyć, że im bardziej dopasowana do odbiorcy wiadomość, tym istnieją większe szanse na zdobycie jego zainteresowania oraz wpłynięcie na konkretne reakcje – np. kliknięcie w link, otwarcie oferty czy inne (personalizacja wiadomości e-mail wpływa na wzrost Open Rate o 29% i CTR o 41%). 

przykłąd personalizacji wiadomości e-mail Ania Kruk

Chwytliwy i/lub spersonalizowany tytuł wiadomości

Tytuł to pierwszy z elementów, który zobaczy odbiorca wiadomości. Dlatego powinien być nie tylko konkretny i przekonujący, ale również napisany w taki sposób, aby skłaniał do otworzenia e-maila np. poprzez dodanie informacji, która będzie rozwinięta w treści wiadomości. Istnieje również technika zadania pytania w temacie, na które odpowiedź będzie się znajdowała po otworzeniu maila. Możliwość wykorzystania personalizacji w temacie wiadomości znacząco wpłynie na OR. W związku z tym warto wykorzystać dynamicznie zaciągane imię użytkownika – będzie on bezpośrednio zainteresowany komunikatem skierowanym wprost do niego. To wszystko ma na celu wzbudzić ciekawość klienta i zachęcić go do kliknięcia i otworzenia e-maila. 

Personalizacja tytułu wiadomości e-mail - digitalk

Zrozumiałe CTA

Call to Action (tzn. wezwanie do działania) zazwyczaj stosuje się na końcu wiadomości w  celu zachęcenia użytkownika do podjęcia konkretnego działania – kliknięcia w link, pobrania pliku, skorzystania z promocji, odkrycia specjalnego kodu rabatowego, przeczytania artykułu lub dokonania zakupu. Dlatego musi być widoczne, wyraziste, a przy tym proste, zrozumiałe i przekonujące. Warto w nim zastosować korzyść wynikającą z kliknięcia, np. „Odbieram zniżkę” lub „Kupuję”. Często lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie formy 1 osoby liczby pojedynczej (tj. odbieram, zamiast chcę odebrać).

Responsywność wiadomości 

Obecnie możliwość użytkowania skrzynki mailowej na różnych urządzeniach jest niewątpliwym atutem dla użytkowników. Mogą korzystać zarówno z tradycyjnej formy, tj. laptopa, ale znacznie częściej i szybciej mogą odświeżyć skrzynkę na smartfonie (aż 53% maili otwieranych jest za pomocą urządzeń mobilnych) czy sprawdzić powiadomienie na smartwachu. Dlatego marketerzy powinni się upewnić, że e-maile otwierają się poprawnie zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. 

Atrakcyjna wizualnie szata graficzna

E-mail marketing to nie sama treść, którą pragnie się przekazać. Odpowiedni skutek przyniesie sposób, w jaki chce się ją przedstawić. Do tego z kolei niezbędny jest odpowiedni projekt, sposób ułożenia treści, font, kolorystyka, a także grafiki. I to one mają duże znaczenie w całej wiadomości e-mail. Przyciągają spojrzenia i często przekazują znacznie więcej, niż sam tekst, jednak stosunek treści do obrazów nie powinien przekraczać 60:40. 

Przeprowadzanie testów

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, warto testować różne rozwiązania. Eksperymentowanie z różnymi tytułami wiadomości, formą przekazywania treści, obrazami lub video czy CTA pozwoli sprawdzić, co na dłużej przyciągnie zainteresowanie użytkownika i przyniesie zamierzone rezultaty. W tym celu warto zastosować testy A/B lub A/B/x – to one pozwolą sprawdzić, które z proponowanych elementów działają lepiej i generują lepsze KPI. 

Monitoring, analityka i optymalizacja

Ostatnim, ale równie istotnym elementem podczas realizacji kampanii e-mail marketingowej jest regularna analiza wyników prowadzonych działań i prowadzenie statystyk. Wyciąganie wniosków na podstawie otrzymanych wyników pozwoli poprawiać skuteczność procesu oraz pozytywnie wpłynąć na kluczowe wskaźniki. Dodatkowo taka analityka da szansę lepszego poznania odbiorców – w tym dowiedzenia się więcej o ich zachowaniach, preferencjach i elementach, które wpływają na zaangażowanie. To z kolei pozwoli lepiej dopasować content i ukierunkować kampanie do konkretnych segmentów użytkowników. Warto zauważyć, że optymalizacja działań to nie jedynie jednorazowa akcja, a proces, który powinien odbywać się w trakcie całej przygody z kampaniami e-mail marketingowymi. Dzięki temu uda się zadbać o skuteczność prowadzonych działań. 

Jakie dane są szczególnie istotne? Między innymi:

 • OR (Open Rate, czyli wskaźnik otwarć e-maila) – przedstawia, ilu odbiorców zapoznało się z wiadomością, 
 • CR (Click Rate – wskaźnik kliknięć) – pokazuje, ilu użytkowników kliknęło w link lub CTA zamieszczone w e-mailu, 
 • czas otwarcia wiadomości,
 • urządzenie, na którym user zapoznał się z komunikatem, 
 • ilość odbiorców, którzy wypisali się z bazy subskrybentów po otrzymaniu wiadomości.

Więcej na temat danych przeczytasz tutaj: Definicje celów i mierników, czyli jak planować KPI (kluczowe wskaźniki efektywności)?

Zalety marketingu e-mailowego

Jedną z istotnych zalet e-mail marketingu jest fakt, że zmusza użytkowników do konkretnych działań po otrzymaniu wiadomości. Może to być jedynie odczytanie treści, ale też kliknięcie w link, przeniesienie na stronę docelową lub ocena procesu zakupowego. Warto zaznaczyć również fakt, że wiadomość może znajdować się w skrzynce klienta tak długo, aż nie będzie przez niego usunięta lub zarchiwizowana – jest to dodatkowa korzyść, która wpływa na możliwość powrócenia do komunikatu i skorzystania z oferty w przyszłości. 

Co więcej, e-mail marketing jest skutecznym sposobem na budowanie relacji z klientami. Dzieje się to nie tylko za sprawą wyżej wymienionych działań, ale również poprzez kierowanie użytkowników do innych kanałów marketingowych – na bloga, social media marki czy do aplikacji lojalnościowej. Przekierowanie może odbywać się również z uwzględnieniem konkretnych segmentów według wybranych danych demograficznych.

W komunikacji e-mail marketing automation odgrywa znaczną rolę. Nie tylko pomaga stworzyć odpowiednie kampanie, a następnie analizować wyniki, ale również daje możliwość przeprowadzania testów A/B w celu sprawdzenia, a następnie wyboru najlepszej i najbardziej efektywnej wersji (tematu wiadomości, treści, formatu, CTA czy innych zmiennych elementów). 

Dodatkowe zalety to również:

 • niski koszt wysyłki wiadomości do szerokiego grona odbiorców – jedynym jest dostęp do narzędzia umożliwiającego wysyłkę oraz koszt poświęcony na przygotowanie wiadomości (praca grafików, copywriterów czy developerów),
 • skuteczny charakter sprzedażowy – ok. 65% userów dokonuje zakupów po otrzymaniu wiadomości na skrzynkę odbiorczą, 
 • możliwość większej częstotliwości w kontakcie z użytkownikiem, niż ma to miejsce w przypadku innych form przekazu,
 • bardziej personalna forma komunikacji, niż podczas wizyty klienta na stronie,
 • segmentacja userów w celu jak najlepszego dopasowania treści do ich preferencji i potrzeb,
 • śledzenie i analizowanie reakcji oraz kolejnych poczynań (otwarcie maila, kliknięcie, przejście na przygotowany landing page lub usunięcie wiadomości) indywidualnych odbiorców na poszczególne maile w kampanii,
 • niezależność social mediów – w tym przypadku zasięgi czy algorytmy nie wpływają na skuteczność dotarcia z wiadomością (badania McKinsey & Company potwierdzają, że marketing prowadzony za pomocą e-maili jest 40 razy bardziej skuteczny, niż ma to miejsce w komunikacji marek przez social media)
 • ekologiczny sposób komunikacji z klientami.

Warto też zaznaczyć, że znaczna część użytkowników (aż 58%) preferuje e-mail marketing jako najlepszy kanał do otrzymywania niezbędnych informacji od firm. Daje on bowiem możliwość otworzenia wiadomości w najbardziej dogodnym dla nich czasie, a także wrócenia do niej wtedy, gdy będą istniały przesłanki do skorzystania z przedstawionych w e-mailu ofert, porad czy ciekawostek. Jednocześnie 32% userów zwraca uwagę na fakt, że e-maile są wysyłane przez marki zbyt często i chciałoby otrzymywać wiadomości z mniejszą częstotliwością. Głównym powodem są zbyt powtarzalne treści. 

Wady marketingu e-mailowego

Z powyższych informacji wynika, że marketing prowadzony za pomocą komunikacji e-mail jest najlepszym sposobem na dotarcie, komunikację z klientami oraz rozwijanie strategii biznesowych. Jednak w tym miejscu warto również zwrócić uwagę na kilka wad tego kanału. 

Duża konkurencja

Email marketing jest dość popularną strategią prowadzenia kampanii online. To również oznacza, że wiele firm zabiega o uwagę podobnej grupy docelowej. Z perspektywy użytkownika, otrzymuje on mnóstwo wiadomości o podobnym brzmieniu lub charakterze. Jego uwagę przyciągnie ta, która będzie posiadała korzystniejszą ofertę, bardziej wartościową treść lub atrakcyjną wizualnie formę. 

Rozmiar wiadomości

Warto zadbać również o wagę samej wiadomości. W przypadku, gdy zawiera dużo treści, jest pełna obrazków lub gifów, jej waga rośnie. To z kolei ma wpływ na prędkość otwierania się e-maila, a także możliwość niezaładowania się wszystkich elementów wtedy, gdy użytkownik zapoznaje się z jego treścią. To sprawia, że odbiorca traci nim zainteresowanie.

Spam

Mnóstwo wiadomości, docierających do odbiorców, trafia do spamu. Czym jest to spowodowane? Istnieje kilka elementów, jednak wpływ na ten fakt ma również natychmiastowe przerzucanie przez usera wiadomości do kosza bez uprzedniego zapoznania się z jego treścią. Dlatego warto zadbać o indywidualne podejście, np. poprzez zastosowanie bezpośredniego zwrotu do adresata w temacie (za sprawą wykorzystania jego imienia lub nicku).

Zabieganie o zaangażowanie

To, że użytkownik znajduje się w bazie kontaktów do wysyłki mailingów, wcale nie oznacza, że z pewnością je odczyta. Owszem, wiadomości e-mail do niego dotrą, jednak to od niego zależy, czy kliknie, zapozna się z treścią, czy pozostawi maila w tak zwanym „czyśćcu” jako wiadomość nieodczytana, czy może od razu wrzuci ją do kosza lub skrzynki ze spamem. W najgorszym przypadku taki użytkownik kliknie element, który umożliwi mu wypisanie się z listy subskrybentów. Dlatego warto ciągle zabiegać o zaangażowanie odbiorców np. za pomocą atrakcyjnych dla nich treści. 

Responsywność

Obecnie użytkownicy mają możliwość odbierania wiadomości e-mail na różnych urządzeniach – laptopach, tabletach, smartfonach czy nawet smartwatchach. Aby mieli możliwość poprawnego zapoznania się z treścią bez konieczności oczekiwania na załadowanie się poszczególnych elementów lub domyślania, czy mailing został jednak zaprojektowany z myślą o otwieraniu go na innym urządzeniu, warto zadbać o responsywność maili. Dzięki niej marketerzy będą mieć pewność, że wiadomość wyświetli się poprawnie zarówno na telefonie, jak i komputerze. 

Jak zadbać o wyższy wskaźnik dostarczalności maili?

Główną wskazówką, która pomoże zadbać o lepszą dostarczalność wiadomości e-mail jest wysyłka atrakcyjnych dla użytkownika ofert. Niech będą one dopasowane do zainteresowań, preferencji i potrzeb odbiorcy. 

Oprócz powyższego równie istotne jest zadbanie o odpowiednie dopasowanie poszczególnych typów wiadomości do wybranego segmentu użytkowników. Klienci, którzy dopiero zaczynają relację z marką, nie będą przekonani do zakupu wtedy, gdy otrzymają informację o zniżce dla stałych klientów. Tak samo lojalni i powracający użytkownicy będą zniesmaczeni, gdy otrzymają wiadomość ze zniżką wyłącznie dla nowych użytkowników. 

Przeczytaj również: 10 skutecznych strategii rabatowych w e-commerce

Należy również zwrócić uwagę na odpowiedni czas wysyłki kampanii e-mail marketingowej. Narzędzia do automatyzacji marketingu dają możliwość sprawdzenia, w jakich godzinach użytkownicy najczęściej otwierają wiadomości, co może być przydatne do określenia najlepszego momentu na wysyłkę kampanii.

Rodzaje i przykłady e-mail marketingu

W jaki sposób prowadzić skuteczną komunikację marketingową? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dostępne rodzaje kampanii e-mail marketingowych, a następnie zdecydować się, która z nich odpowiada celom aktualnych działań marki. 

Rodzaje wiadomości e-mail można podzielić na kilka sposobów lub typów komunikacji. Jeden z nich skupia się na głównych celach kampanii, tj.:

 • promocyjny – dotyczy przedstawienia oferty, poinformowania o nowościach lub akcjach specjalnych, służy głównie autopromocji,
 • transakcyjny – tego typu kampanie obejmują wszelkiego typu automaile, np. wiadomości powitalne dla nowo zapisanych użytkowników, potwierdzające rejestrację ich w klubie lub programie lojalnościowym, potwierdzające złożenie czy realizację zamówienia,
 • relacyjny – służy utrzymywaniu dobrych relacji między marką a odbiorcami, może to być cotygodniowe podsumowanie newsów z branży, raport, e-book czy prośba o ocenę ostatniego zamówienia i wystawienie opinii. 

Oprócz powyższego podziału na typy kampanii warto przyjrzeć się również poszczególnym rodzajom wiadomości wysyłanych za pomocą skrzynki elektronicznej. Najczęściej spotykanymi są:

E-maile powitalne

To z ich pomocą rozpoczyna się relacja między użytkownikiem a marką. Wiadomości powitalne służą potwierdzeniu rejestracji, jednocześnie wprowadzając klienta do świata marki i przedstawiając główne korzyści wynikające z subskrypcji. Jako bonus często zawierają również specjalną zniżkę na start, która jest wysyłana w ramach podziękowania za dołączenie do grona odbiorców.

Sprawdź nasz – Scenariusz powitalny

e-mail powitalny ERLI
OCHNIK przykład e-mail powitalny

Wiadomości potwierdzające

Mogą być tak, jak w przypadku maili powitalnych, potwierdzeniem subskrypcji wiadomości, jednak kampanie potwierdzające mają znacznie szerszy zakres działań. W przypadku dokonania przez klienta zakupu są potwierdzeniem przyjęcia zamówienia. Zostają wysyłane również w momencie przyjęcia płatności oraz poinformowania użytkownika o realizacji lub wysyłce przesyłki.

OCHNIK wiadomość e-mail potwierdzająca personalizowana

Cykliczne wiadomości – newsletter

Newsletter ma na celu informowanie subskrybentów o bieżących działaniach – mogą to być newsy na temat aktualnych promocji, przedsprzedaży jedynie dla osób zapisanych do newslettera, dzielenie się najnowszymi artykułami, raportami lub recenzjami. Zawierają CTA w celu zachęcenia do wykonania określonego działania. Newslettery służą przede wszystkim podtrzymaniu pozytywnych i długotrwałych relacji.

przykład newsletteru z cykliczną wiadomością
tytuł cyklicznego newsletteru

E-maile pozyskujące leady

Tak zwany lead nurturing służy pozyskaniu danych na temat odbiorców. Jego celem jest zapis do newslettera, wyrażenie chęci otrzymywania wiadomości marketingowych, a w konsekwencji również przekierowanie usera do kolejnych etapów ścieżki zakupowej. Tego typu wiadomości skupiają się na grupach użytkowników zainteresowanych ofertą i relacją z marką. 

Przeczytaj również: Generowanie leadów sprzedażowych poprzez automatyzację konwersji gorących leadów

Wiadomości promocyjne

To najczęściej spotykane wiadomości, zalewające skrzynki odbiorcze użytkowników. Mogą być tworzone w sposób ogólny i przesyłane do całej bazy użytkowników lub dostosowane do bieżących zachowań klientów. Ich celem jest bowiem informowanie o trwającej akcji promocyjnej i zachęcenie do podjęcia określonych działań – zakupu lub wizyty w sklepie.

nagłówek wiadomości e-mail promocyjnej
Twoje soczekwki przykład wiadomości e-mail z promocją

E-maile z porzuconym koszykiem

Wiadomości o porzuconych koszykach stanowią dobrą formę przypomnienia użytkownikom o wybranych przez nich, ale nie zakupionych produktach. Dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie extra zniżki na wybrany produkt lub zaoferowanie darmowej dostawy w celu zachęcenia do dokończenia transakcji. 

Dedykowane wiadomości e-mail

Ten typ komunikatu jest skierowany do wyselekcjonowanej grupy osób z całej bazy danych. Lista może być stworzona na podstawie wartości koszyka, ostatnich zakupów, aktywności userów (skierowana do nowych klientów lub nieaktywnych od określonego czasu) albo innych uprzednio określonych kryteriów.

E-mail z formularzem / prośbą o opinię

Ankiety, formularze i feedback od klientów często są głównym źródłem informacji na temat elementów  niezbędnych do poprawy w dotychczas prowadzonych działaniach lub formie ich przeprowadzania. Dodatkowo wysyłka takich maili pokazuje użytkownikom, że firma ceni ich zdanie i pragnie swoimi strategiami zapewniać jak najlepsze doświadczenie dla klientów. Z kolei marki na podstawie otrzymanych odpowiedzi mają możliwość udoskonalenia produktu lub wykorzystania niektórych z opinii do pokazania ich światu w social mediach lub na dedykowanym landing page’u z feedbackiem od klientów. 

Sprawdź nasze scenariusze:

e-mail z prośbą o ocenę przykład
przykładowy e-mail z prośbą o opinię Empik

Sezonowe kampanie

Okres świąteczny, wyprzedażowy czy ten związany z najgorętszymi kampaniami, takimi jak Sale czy Black Friday to momenty, w którym marki prześcigają się w wysyłce coraz bardziej wyróżniających się kampanii. Wszystko po to, aby poinformować odbiorców o nadchodzącym gorącym sezonie lub akcjach promocyjnych, a w konsekwencji zachęcić do wcześniejszego zakupu lub skorzystania z usługi w atrakcyjnej cenie. 

Przykład sezonowej kampanii - e-mail

Najczęściej zadawane pytania dotyczące e-mail marketingu

Niewątpliwie e-mail marketing jest jedną z najbardziej skutecznych form komunikacji marketingowej. Pozwala w szybki, prosty i bezpośredni sposób dotrzeć do wybranej grupy odbiorców lub całej bazy klientów. Istnieje jednak kilka zagrożeń, które czyhają na marketerów. 

Jednym z nich jest obawa przed znalezieniem się w wiadomościach typu spam. Jak tego uniknąć? Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby odbiorca dodał markę do listy bezpiecznych i zaufanych kontaktów. Nie zawsze jednak istnieje możliwość poproszenia go o taką przysługę, dlatego warto również samodzielnie zapobiegać temu, aby nie trafić do tego zakamarka skrzynki. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość wysyłanych wiadomości. Klienta męczy otwieranie wciąż podobnych maili z informacją o kolejnej promocji, która go nie interesuje. Warto zatem zadbać o stworzenie kilku scenariuszy dopasowanych do preferencji danego segmentu lub zadbać o personalizację i rekomendacje względem konkretnego usera. 

Wielu marketerów zastanawia się również, czy może połączyć kampanię e-mail marketingową z innymi rodzajami działań marketingowych. Oczywiście! Tworzenie komunikacji za pomocą wiadomości e-mail pozwala poinformować klientów o nowej ofercie, o otwarciu sklepu stacjonarnego lub biura i zaproszenia do kontaktu w tradycyjny sposób, o działalności w mediach społecznościowych z prośbą o obserwowanie marki, o organizowanych eventach, wydaniu e-booka lub wartościowego raportu. To daje wiele możliwości przekierowania ruchu z prywatnej poczty użytkownika na stronę lub inny kanał prowadzony przez markę. 

To wszystko sprawia, że marketing prowadzony za pomocą poczty elektronicznej otwiera wiele dodatkowych ścieżek. Począwszy od budowania zaufania względem marki, przez tworzenie relacji i wpływanie na lojalność użytkowników aż po zachęcenie do konwersji. Istnieje mnóstwo możliwych scenariuszy do wykorzystania i form do zrealizowania. Warto jednak zadbać o higienę bazy danych, dostosować formę i treść wiadomości do preferencji oraz potrzeb klientów, a także analizować wyniki i testować różne rozwiązania, aby w konsekwencji otrzymać jak najlepsze rezultaty. 

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY