Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team15.02.24 14:026 min read

Jak zbudować strategię dla newslettera?

W dzisiejszym coraz bardziej konkurencyjnym środowisku biznesowym, posiadanie strategii marketingowej opartej na danych jest ważniejsze niż kiedykolwiek dotąd. Dlaczego? To właśnie z pomocą wykorzystania pełnej mocy danych o klientach oraz ich preferencjach zakupowych, możesz tworzyć bardziej spersonalizowane i dużo lepiej ukierunkowane kampanie marketingowe. Takie, które zaowocują zwiększeniem sprzedaży, a w konsekwencji również zysków.

Co ciekawe, w czasie jedynie 60 sekund człowiek jest w stanie przeczytać około 300 słów. Tyle samo czasu potrzebuje mózg, aby przytoczyć ok. 33 myśli. Jak to się ma do newslettera? Otóż w czasie 60 sekund wysyłanych jest około 187 milionów maili. Jak się z nich wybić i zostać zauważonym? Jednym ze sposobów jest stworzenie świetnego newslettera. W tym wpisie dowiesz się, co jest niezbędne podczas tworzenia skutecznej komunikacji dla subskrybentów.

Poniżej zapoznasz się z kluczowymi elementami każdego newslettera i dowiesz się, jakie kroki są najbardziej istotne w całym procesie.

Krok 1: Poznaj swój cel

Cel to jeden z najważniejszych punktów, nad którymi musisz się zastanowić nie tylko przed samą wysyłką kampanii e-mail marketingowej, ale również przed tworzeniem newslettera. To odpowiedni moment, abyś dowiedział się, co chcesz osiągnąć za pomocą rozesłania do klientów tego typu mailingu.

Pomogą Ci w tym poniższe pytania:

 • czy Twoim celem jest zwiększenie świadomości marki,
 • czy pragniesz skupić się na zwiększeniu ruchu na stronie,
 • czy chcesz przede wszystkim wygenerować nowe i wartościowe leady,
 • czy pragniesz edukować i inspirować userów w wybranej dziedzinie,
 • czy priorytetem jest wzrost konwersji.

Gdy już uda Ci się zdefiniować główny cel, możesz przejść do kolejnego etapu tworzenia newslettera.

Wygeneruj leady zanim przejdziesz dalej

Przygotowując ofertę dla użytkowników, chcesz ją rozesłać do jak największej liczby osób? Aby jednak do tego doszło, musisz najpierw zbudować swoją bazę danych. To z kolei warto poprzedzić wygenerowaniem leadów. Dlatego poprzedzając wysyłkę newsletterów, niezbędne jest stworzenie formularza z zapisem do niego. Możesz to zrobić na kilka sposobów, m.in.:

 • zaimplementowanie pop-upów. Jedni mówią, że jest to jedna z najbardziej inwazyjnych i irytujących form, inni z kolei twierdzą, że jest ona najbardziej skuteczna,
 • wdrożenie hello baru. Jego zaletą jest fakt, że każdy użytkownik, odwiedzający Twoją witrynę od razu go zauważy. Może przybierać zarówno statyczną formę, jak i podążać za userem wtedy, gdy przewija on stronę,
 • zastosowanie zapisu do newslettera na dole strony (również na każdej podstronie produktowej) oraz przyciągnięcie uwagi za pomocą dodatkowej korzyści dla użytkownika – np. zniżki na pierwsze zakupy.
zapis do newslettera

Krok 2: Segmentacja listy

Jeśli już posiadasz bazę danych, zadbaj o podział userów na odpowiednie segmenty. Oznacza to nic innego, jak rozdzielenie subskrybentów ze względu na łączące ich cechy. Dzięki temu będziesz miał możliwość wysyłki bardziej spersonalizowanych newsletterów. Głównymi cechami, które możesz wziąć pod uwagę podczas tworzenia segmentacji danych, są:

 • lokalizacja,
 • wiek,
 • płeć,
 • zainteresowania,
 • cel wyszukiwania,
 • historia zakupowa.

Tak stworzona segmentacja bazy pozwoli wysyłać userom ten rodzaj treści, których jest dla nich szczególnie istotny. To z kolei bezpośrednio przełoży się nie tylko na wskaźnik otwarć i kliknięć, ale także na późniejszą konwersję.

*Ciekawe wydają się być badania, które zostały przeprowadzone przez GetApp w USA. Pokazują one, że płeć ma ogromne znaczenie z perspektywy celu subskrypcji. Dla kobiet istotną motywacją jest szybszy dostęp do ofert specjalnych i zniżek. Dla mężczyzn z kolei kluczowym elementem jest zaspokojenie ciekawości na temat newsów z życia marki.

Mając taką wiedzę, możesz skupić się na pisaniu skrojonego pod użytkowników newslettera.

Krok 3: Napisz przekonujący temat wiadomości

Gdy podzielisz już bazę użytkowników na segmenty, możesz zająć się stworzeniem komunikacji dla mailingu. Pierwszym elementem, na który klienci zwracają uwagę, otwierając skrzynkę mailową, jest temat. I to on albo przekona użytkowników do otwarcia całej wiadomości, albo wręcz przeciwnie – skłoni userów do przeniesienia Twojej wiadomości do kosza lub spamu. Masz na to dosłownie kilka sekund, dlatego postaraj się, aby temat był jak najlepszy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, którymi możesz się kierować przy tworzeniu tytułu newslettera:

 • zadbaj o to, aby był krótki i zwięzły. Długie treści zazwyczaj są automatycznie skracane i nie wyświetlają się użytkownikom w całości.

Jaka powinna być długość tematu newslettera? Według badań Alchemy Works najchętniej otwierane są newslettery, których tytuł jest krótszy, niż 60 znaków. Do podobnych wniosków doszli specjaliści z FreshMail, wykazując najlepszy wskaźnik CTR dla tematów o długości 50-60 znaków.

wskaźnik CTR dla tematów newslettera
 • wyróżnij się i spróbuj wpleść w treść emoji, jednak dostosuj je do poruszanej tematyki,
 • zadbaj o używanie intrygujących czasowników – niech klient coś odkryje, odblokuje, odsłoni, otrzyma,
 • używaj liczb lub pracuj na listach – nie tylko skróci to liczbę znaków i wyróżni się na tle pozostałych tematów w skrzynce odbiorczej, ale również będzie dużo bardziej interesujące – np. „Poznaj 5 sposobów na zwiększenie konwersji”,
 • odwołuj się do danych, które udało Ci się zebrać na temat użytkownika – wykorzystaj ostatnio przeglądane produkty lub kategorie,
 • testuj różne rozwiązania – z pomocą specjalistów zajmujących się Marketing Automation, sprawdźcie na mniejszych segmentach, które tematy w Waszym przypadku mają wyższy wskaźnik CTR. Zastosujcie w tym celu testy dwuwariantowe testy A/B lub kilkuwariantowe A/B/x.

Krok 4: Zadbaj o angażującą treść

Po napisaniu świetnego tematu czas skupić się na treści maila. Aby zaoferować klientowi angażującą treść, zadbaj o realizację przynajmniej kilku z poniższych punktów:

 • podziel tekst na krótkie akapity. Pamiętaj, aby przy dłuższej treści podzielić ją na oddzielne akapity i nadać im tytuły. Taki zabieg sprawi, że zawartość newslettera będzie bardziej przejrzysta, a jednocześnie ułatwi to zapoznanie się z tekstem. Chwytliwe tytuły będą jeszcze bardziej zachęcały do zapoznania się z treścią,
 • zadbaj o wolną białą przestrzeń. W każdym projektowaniu graficznym niezwykle istotna jest tzw. biała przestrzeń, czyli white space. Służy ona lepszemu wyeksponowaniu pozostałych elementów mailingu – w tym przypadku istotnej treści, jaką chcesz przekazać,
 • wykorzystaj obrazy i elementy wizualne. Przyciągną one spojrzenia i pozwolą odpocząć użytkownikowi od angażującej treści, aby mógł na nowo do niej wrócić,
 • używaj widocznych nagłówków oraz podtytułów. Tego typu elementy sprawiają, że tekst czyta się znacznie łatwiej. Pomagają skupić wzrok na najważniejszych elementach, a przy tym nadają mailingom przejrzystości,
 • używaj chwytliwych CTA. Call to action jest niezbędnym elementem w większości newsletterów. Pozwala przekierować użytkownika na Twoją stronę, dedykowany landing page lub na konkretną kartę produktową. Jeśli masz zebrane dane o klientach, zadbaj o to, aby CTA był dostosowany do języka komunikacji oraz zainteresowań Twojego segmentu.
chwytliwy CTA newsletter

Zastanawiasz się, co możesz zawrzeć w treści newslettera?

Poniżej znajdziesz kilka propozycji:

 • informuj o akcjach promocyjnych i rabatach,
 • powiadamiaj o świeżych treściach na blogu lub poradnikach,
 • pochwal się zdobytymi nagrodami, certyfikatami, osiągnięciami lub współpracami,
 • wysyłaj zaproszenia na eventy lub webinary, w których bierzesz udział,
 • publikuj opinie klientów dotyczące Waszej współpracy lub feedbacku na temat produktów albo usług,
 • pomagaj rozwiązywać konkretne problemy, z którymi borykają się klienci w Twojej branży.

Krok 5: Formatuj, by odnieść sukces

Sam intrygujący tytuł i wartościowa oraz spersonalizowana treść to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego ważne jest, aby Twój newsletter był odpowiednio sformatowany. Zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim:

 • unikaj długich bloków tekstu. Jak pisaliśmy powyżej – staraj się stosować podział na mniejsze akapity, wypunktowania lub wyliczenia,
 • używaj zdjęć, formatów video, infografik – to one przyciągną spojrzenia i dłużej zatrzymają klienta w Twoim newsletterze. Nie popełniaj jednak błędu nadmiaru zdjęć. Odpowiedni stosunek tekstu do elementów wizualnych typu grafiki, infografiki czy video powinien wynosić około 60:40,
 • zadbaj o przyciski udostępniania w social mediach. Dzięki temu Twoje poradniki będą miały szansę dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców,
 • upewnij się, że CTA jest możliwe do kliknięcia i przekierowuje na istniejącą podstronę. Zadbaj o to, aby było widoczne i umieszczone w odpowiednim miejscu. Zwiększ rozmiar fontu, zastosuj pogrubienie lub button w innym kolorze. Zaimplementowanie formy przycisku pomoże Ci zwiększyć liczbę kliknięć nawet o 45%.

Warto również zaznaczyć, że wiele firm w swoich newsletterach układa kluczowe elementy na kształt odwróconego trójkąta (tj. logo, nagłówek oraz CTA lub logo, treść i przyciski udostępniania). Badania eyetrackingowe wykazały, że taki układ pomaga użytkownikom w jeszcze większym stopniu skupić wzrok.

układ newslettera - odwrócony trójkąt

Zastosowanie wyżej przedstawionych pięciu kroków wraz z wykorzystaniem dotychczas zebranych danych na temat Twoich klientów pozwoli Ci stworzyć skuteczny newsletter. Wystarczy, że rozpoznasz swój cel, przygotujesz analizę danych, stworzysz wartościową segmentację listy, napiszesz przyciągający wzrok temat i stworzysz wartością treść. Nie zapomnij również o prawidłowym formatowaniu. To wszystko pozwoli Ci osiągnąć sukces w wysyłce świetnych newsletterów, które nie tylko będą angażowały, ale przede wszystkim wpłyną na konwersję.

Jeżeli chcesz zobaczyć jakie e-maile wysyła Twoja konkurencja, skorzystaj z naszej usługi monitorowania newsletterów. Przejdź do strony >

Zapisz się do newslettera

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY