Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Michał Szewczyk06.03.24 12:584 min read

Personalizacja treści na podstawie źródeł ruchu

Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z personalizacją w e-commerce, w celu zwiększenia zaangażowania, konwersji i wartości życiowej klienta, zacznij w pierwszej kolejności od podstawowych danych, do których masz dostęp – źródła ruchu.

Jako sprzedawca internetowy, powinieneś starać się unikać uogólnień na temat intencji odwiedzających Twój sklep. Użytkownik, użytkownikowi nierówny, a traffic pozyskiwany na stronę jest z reguły dosyć różnorodny. Niektóre źródła i segmenty ruchu są o wiele bardziej wartościowe niż inne. Istotne jest, aby zrozumieć wybrane segmenty ruchu i poświęcić każdemu z nich odpowiednią uwagę. 

Segmentacja ruchu lub odwiedzających jest pierwszym krokiem do personalizacji, ponieważ im bardziej uda Ci się dopasować do przynajmniej części oczekiwań odwiedzających, tym bardziej angażujące doświadczenie jesteś w stanie im zapewnić. Możliwość kierowania  dostosowanych treści do anonimowych segmentów użytkowników jest pierwszym krokiem do personalizacji.

Przeczytaj również: 3 sposoby na personalizację email marketingu bez 3rd party cookies czyli ciasteczek firm trzecich

Jak podzielić ruch na segmenty

Oto sześć szerokich segmentów ruchu:

  1. Nowi odwiedzający, powracający odwiedzający:  (nie-klienci) i powracający odwiedzający (klienci). Dokonaj wyraźnego rozróżnienia pomiędzy nowymi i powracającymi odwiedzającymi, jak również możesz pójść o krok dalej, identyfikując powracających użytkowników jako istniejących klientów lub osoby nie kupujące.
  2. Źródła ruchu: Wyraźnie segmentuj odwiedzających według kanałów, z których przybyli, tj. email marketing, kampanie ppc, social media, google organic i referral URL.
  3. Lokalizacja geograficzna / adres IP: Segmentuj odwiedzających według języka, kraju, regionu, miasta i lokalnych warunków pogodowych.
  4. Zachowanie: Tutaj masz cały szereg opcji –  segmentuj odwiedzających według nowych i powracających, ze względu na częstotliwość odwiedzin, lub strony docelowe na które trafiają, liczbę dni od poprzedniej wizyty, itp
  5. Parametry UTM: Powinieneś również być w stanie używać parametrów UTM do segmentacji według utm_source, utm_medium, utm_term, utm_content i utm_campaign.
  6. Urządzenie: Mobile, tablet lub desktop. Inne specyficzne dla urządzenia parametry segmentacji to: system operacyjny, nazwa przeglądarki, szerokość i wysokość ekranu.

Przeczytaj także: Omnichannelowe programy lojalnościowe

Dynamiczne dostosowywanie treści do segmentów ruchu

Po ustaleniu najważniejszych segmentów, możesz zająć się dostarczeniem każdemu z nich spersonalizowanych doświadczeń poprzez serwowanie odpowiednio dopasowanych treści.

Oto sposoby, jak można personalizować treść dla poszczególnych segmentów ruchu.

1. Dla użytkowników powracających (zarówno nie-klientów, jak i klientów)

Wyświetlaj ich historię przeglądania w sekcji przeznaczonej na “ostatnio oglądane produkty”.

Optymalizacja na podstawie źródeł ruchu - Sekcja ostatnio oglądaneŹródło: https://akardo.pl/

Dla osób odwiedzających stronę po raz pierwszy oraz powracających nie-klientów, możesz zaserwować pop-up z kuponem na pierwsze zamówienie:

Optymalizacja na podstawie źródeł ruchu - Popup promocyjny
Źródło: https://campsup.pl/
2. Źródła ruchu

Źródła ruchu mogą powiedzieć Ci wiele o odwiedzajacym, w tym o jego intencjach zakupowych, zainteresowaniach, a także o tym, jak blisko jest dokonania zakupu.

Serwując różne treści odwiedzającym pochodzącym z różnych źródeł, możesz zwiększyć trafność swoich komunikatów i skuteczniej motywować ich do finalizacja transakcji

Ruch z reklam google cpc na określone słowa kluczowe, może być bardziej skłonny do zakupu niż ruch z Facebooka, więc dostosowywanie stron docelowych poprzez dodawanie jednorazowych kodów kuponów lub darmowej wysyłki  może przechylić szalę na konwersje dla tej grupy odbiorców.

Oto jak jedna z marek spersonalizowała doświadczenia na miejscu dla ruchu pochodzącego z Pinterest:

Optymalizacja na podstawie źródeł ruchu - Popup pinterest
Źródło: https://blog.gleam.io/exit-intent/

3. Lokalizacja geograficzna / adres IP

Kierowanie na lokalizację geograficzną opiera się na adresie IP odwiedzających. Poniższy przykład z FindTape.com rozpoznał mój adres IP z Polski i dokonał rekomendacji zmiany waluty na złotówki.

Optymalizacja na podstawie źródeł ruchu - lokalizacja po adresie IP

Źródło:https://www.findtape.com/

Innym sposobem na personalizację Geo Location w oparciu o adres IP jest pobieranie aktualnej pogody z IP kupującego, aby rekomendować produkty, tak jak Burton zrobił to w tym przykładzie:

Optymalizacja na podstawie źródeł ruchu - Promocje oparte o lokalizację

Źródło: http://www.weatherunlocked.com/blog/2014/november/5-scarily-effective-weather-triggered-ad-campaigns?

4. Zachowanie

Naked Wines ma unikalny sposób na sprzedaż wina online potencjalnym klientom. Wita nowych gości za pośrednictwem zupełnie nowej strony głównej i menu nawigacyjnego.

Optymalizacja na podstawie źródeł ruchu - oferta w odpowiedzi na zachowanie użytkownika

Źródło: https://us.nakedwines.com/

Ma to na celu skłonić odwiedzających sklep po raz pierwszy jest do onboardingu i zapisania się do ich klubu wina.

Zarejestrowani goście także otrzymują spersonalizowane powitanie, między innymi poprzez zwracanie sie do nich po imieniu na stronie głównej.

5. Parametry UTM

Parametry UTM pomagają definiować i segmentować ruch według:

  • Źródła i medium
  • Nazwy kampanii
  • Typu lub treści kampanii

Strony docelowe mogą być personalizowane na podstawie dowolnego z tych trzech parametrów lub ich kombinacji. Skutecznym działaniem może być tutaj prowadzanie testów A/B split i multivariate z wykorzystaniem tagów UTM.

6. Urządzenie

Wraz z szybkim wzrostem i wszechobecnym wykorzystaniem urządzeń mobilnych, personalizacja oparta na urządzeniach jest niezwykle dynamicznie rozwijającym się trendem e-commerce.

Spersonalizowane treści mogą być serwowane w oparciu o typ urządzenia i/lub lokalizację. Responsywność urządzeń mobilnych i tabletów oraz ekrany adaptacyjne są już czymś oczywistym. Kolejną granicą jest treść dostosowana do urządzeń mobilnych w celu zwiększenia konwersji.

Sprawdź także: 3 podejścia do uproszczenia MarTech stack – zestawu narzędzi dla działu marketingu

Podsumowanie

Teraz, gdy masz już pełną wiedzę na temat podstaw personalizacji opartej na segmentach ruchu, w kolejnych wpisach omówimy kolejna fazy personalizacji, oznaczające bardziej szczegółowe rozpoznanie potrzeb każdego klienta sklepu i zaoferowanie mu spersonalizowanego doświadczenia 1:1.

avatar

Michał Szewczyk

15 lat doświadczenia w digital marketingu. Zrealizował setki projektów z zakresu marketing automation i personalizacji dla małych i globalnych marek. Ekspert w zakresie analizy biznesowej i customer journey mapping.

POLECANE WPISY