Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Arkadiusz Seredyn06.03.24 12:553 min read

Platformy wykorzystywane w marketingu: CDP vs CRM vs DMP – wady, zalety i korzyści

Platformy danych o klientach (CDP), platformy zarządzania relacjami z aktualnymi i potencjalnymi klientami (CRM) oraz platformy zarządzania danymi (DMP), to czołowe platformy wykorzystywane w marketingu. Stanowią obowiązkowe narzędzia pracy każdego marketera. Ułatwiają pracę z danymi, personalizację treści, umożliwiają agregację zdobytych informacji do optymalizacji kampanii reklamowych oraz pomiar efektów konkretnych działań.

Pracując w dziale marketingu na pewno wiesz jak istotne jest wysyłanie odpowiednich komunikatów we właściwym czasie i za pośrednictwem odpowiednich kanałów. Jak określić właściwy czas i odpowiedni kanał? Dzięki danym na temat zachowania Twoich użytkowników!

Dwa podmioty, Ascend2 i Research Partners, przeprowadziły badanie na temat celów marketingowych, opartych na danych. Z ich ustaleń wynika, że 51% marketerów uważa, że podejmowanie większej liczby decyzji w oparciu o analitykę to kluczowa kwestia.

Można zatem założyć, że platformy CDP, CRM i DMP będą stawały się coraz bardziej istotne w codziennej pracy działów marketingu. Warto jednak pamiętać, że każda z tych trzech platform ma swoje unikatowe możliwości, odróżniające ją od dwóch pozostałych. Bardzo ważnym jest żeby poprawnie określić różnice pomiędzy nimi i zrozumieć, w jaki sposób mogą poprawić wydajność zespołu marketingowego. Dlatego przyjrzymy się teraz dokładnie każdej z nich, żeby odkryć, co ma do zaoferowania Twojemu działowi marketingu.

Przeczytaj również: eCommerce KPI 2020

Co to jest CRM — platforma marketing automation?

Poprawa dostępu do danych o klientach, jaką zapewniają platformy zarządzania relacjami z aktualnymi i potencjalnymi klientami (CRM), to korzyść, którą ceni sobie wysoko zdecydowana większość użytkowników (ok. 74%). Ich zdaniem lepszy dostęp do danych o klientach umożliwia lepsze poznanie użytkowników oraz zrozumienie, kiedy wchodzą oni w interakcję z marką lub firmą.

Istota platformy CRM zakłada gromadzenie danych o klientach dzięki bezpośrednim kontaktom pomiędzy nimi a marką. Zazwyczaj dochodzi do nich za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, social mediów, czatu lub witryny firmowej. Do przechowywanych informacji należą:

 • podstawowe dane teleadresowe,
 • historia relacji klienta z marką, wykaz dotychczasowych interakcji (np. dokonane przez niego zakupy).

Zauważmy jednak, że wszystkie powyższe informacje:

 • odnoszą się jedynie do klientów aktualnych bądź potencjalnych,
 • wymagają ręcznego uzupełniania w panelu. Gwarantuje to stałe monitorowanie oraz poprawne gromadzenie.

Platforma zarządzania relacjami z aktualnymi i potencjalnymi klientami okazuje się niezwykle przydatna i użyteczna, szczególnie dla pracowników działów obsługi klienta. O jej wartości przekonują się jednak także marketerzy. Uzyskane tą drogą dane można wykorzystywać w celu:

 • analizy lejka sprzedażowego i tworzenia prognozy;
 • tworzenia spersonalizowanych doświadczeń klientów, niezależnie od kanału komunikacji;
 • wzmacniania zaufania konsumenta wobec firmy.

Co to jest DMP?

Platformy zarządzania danymi (DMP) stanowią narzędzie do magazynowania, kategoryzowania i klasyfikacji danych zdobytych z przeróżnych źródeł. Dotyczą one kampanii marketingowych oraz grup odbiorców, do których zostały skierowane. System zachowuje te dane przez stosunkowo krótki czas i wspiera marketerów w powierzonym im zadaniu: dotarciu z reklamą do odpowiedniego targetu.

W związku z powyższym, platformy zarządzania danymi:

 • skupiają się na gromadzeniu danych (third-party data) od podmiotów zewnętrznych: dostawców i usług;
 • zarządzają informacjami o segmentach klientów, tworząc anonimowe profile;
 • operują głównie na na danych o niesprecyzowanej tożsamości (pliki cookies, identyfikatory urządzeń, adresy IP).

Czym jest CDP, jedna z platform marketing automation?

Platformy danych o klientach (CDP) służą do zarządzania danymi z ujednoliconą bazą danych, która scala i integruje informacje dostarczane różnymi kanałami i źródłami. Wszystko to w celu utworzenia jednego, ujednoliconego profilu dla klienta indywidualnego. Wspomniane dane służą do skutecznej personalizacji komunikatów marketingowych.

Według badań Forrester, przedsiębiorstwa stawiające na wykorzystywanie danych klienta, powiększają wartość CLV (customer lifetime value – wartość życiową klienta) średnio 2,5 razy.

Platforma CDP zawiera przede wszystkim first-party data, jednak również:

 • pobiera dane z dowolnego źródła i pracuje zarówno na informacjach anonimowych jak i publicznych. Dotyczy to zarówno np. imion i nazwisk, adresów mailowych, numerów telefonów oraz wszelkich pozostałych danych, ułatwiających zidentyfikowanie osób;
 • magazynuje dane przez długi czas, co pozwala tworzyć wielowymiarowe, dokładne profile klientów oraz dbać o kontakty z nimi;
 • udostępnia dane dowolnym systemom, które ich potrzebują i może wpływać na wszystkie działania z zakresu marketingu.

Platforma CDP, zawierająca rozległe informacje o konsumentach, ma zdolność pobierania danych z CRM i DMP – jak również przesyłania ich z powrotem. Wszystkie trzy, wymienione w tym artykule platformy marketing automation, potrafią harmonijnie ze sobą współdziałać. DMP pozwala na pozyskiwanie nowych klientów i daje perspektyw na kolejne leady. CDP wspiera firmę w budowaniu relacji i zachęcaniu konsumenta do działania. CRM wspomaga w zarządzaniu zdobytymi kontaktami.

Sprawdź również: Jak wzmocnić rekomendacje produktowe AI w e-commerce

Nie ma potrzeby dokonywać wyboru jednej tylko platformy przetwarzania danych osobowych w marketingu. Wszystkie trzy platformy będą dla firmy niezwykle wartościowe, zwiększą bowiem skuteczność kampanii oraz usprawnią działania innych narzędzi, z których korzysta zespół marketingu.

avatar

Arkadiusz Seredyn

Expert Transformacji Cyfrowej. 20 lat doświadczenia w pracy z globalnymi markami, ekspert w branży konsumenckiej z pasją do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań technologicznych do aktywacji długoterminowego wzrostu.

POLECANE WPISY