Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team04.03.24 14:1716 min read

Segmentacja klientów kluczem do efektywnej personalizacji

Strategia marketingowa oparta na personalizacji treści jest obecnie niewątpliwym atutem w działaniach każdej marki. Ma na celu dostarczenie dopasowanego contentu dla konkretnej osoby lub grupy użytkowników. Z kolei firmie pozwoli osiągnąć lepsze wskaźniki konwersji, zadbać o zaangażowanie userów, a jednocześnie zwiększyć zyski i zyskać zwrot z inwestycji. Jednak aby móc zadbać o odpowiednią personalizację, potrzebne są do tego dane dotyczące preferencji klientów, ich zachowań, historii interakcji z marką, danych demograficznych, behawioralnych i wiele innych. Te z kolei dają możliwość stworzenia odpowiednich segmentów użytkowników. To dzięki nim możliwe jest ukierunkowanie działań reklamowych na poszczególne grupy, uwzględniając przy tym wyżej wymienione dane.

Poniższy artykuł pomoże odpowiedzieć na szereg pytań związanych z segmentacją klientów. Tych, dotyczących różnych rodzajów danych niezbędnych do tworzenia grup odbiorców, jak i przedstawienia korzyści z tego wynikających – m.in. lepszego rozpoznania klientów i ich indywidualnych potrzeb. To pozwoli w jeszcze większym stopniu zadbać o rozwój biznesu.

Bliższe poznanie klientów

Aby wypracowana strategia marketingowa mogła prawidłowo funkcjonować, warto zadbać o podstawy. Jednym z kluczowych aspektów jest dokładne zrozumienie klientów. Ten element często staje się punktem wyjściowym kolejnych działań. Warto zatem już na początku zadać pytanie: kto będzie konsumentem marki. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na fakt, że nie da się optymistycznie odpowiedzieć, że będą to wszyscy. W praktyce bowiem, gdy kieruje się komunikaty do wszystkich, często tak naprawdę mówi się do nikogo, a sam charakter marki staje się nieczytelny. Z tego powodu najpierw warto stworzyć personę (lub kilka kluczowych person) albo przeprowadzić badanie konsumenckie, aby bliżej poznać użytkowników związanych z marką. To pomoże w stworzeniu segmentacji odbiorców.

Sprawdź nasze rozwiązania i poradniki:

Jak poznać preferencje i potrzeby klientów e-commerce: odzież i obuwie

Analiza potrzeb klienta – preferencje klienta w kategorii #food

Czym jest segmentacja klientów?

Segmentacja bazy użytkowników polega na ich umiejętnym podziale według pewnych ściśle określonych cech. Grupowanie może się odbywać zarówno według danych demograficznych, behawioralnych, sprzedażowych, jak i zachowań zakupowych czy innych kluczowych dla marki czynników. W efekcie udaje się stworzyć segmenty składające się z klientów o zbliżonych upodobaniach, cechach czy potrzebach. Analizując takie grupy (zamiast całej bazy klientów), można znacznie szybciej i łatwiej zrozumieć jej członków. Następnie dostosować do nich przekaz marketingowy oraz sposób czy język komunikacji. Dodatkowo pozwala to dostosować produkty, działania i usługi do specyficznych potrzeb różnych grup odbiorców. Dzięki temu w prosty sposób wspomaga personalizację działań marketingowych, biorąc pod uwagę potrzeby i zainteresowania poszczególnych segmentów. W rezultacie udaje się zwiększyć nie tylko lojalność userów, ale również konwersję.

Na podobnej zasadzie odbywa się segmentacja w życiu codziennym. Normalne jest, że o awansie w pracy najpierw informuje się osoby z najbliższego otoczenia, takie jak partnera, rodzinę czy przyjaciół, a dopiero później współpracowników czy dalszych znajomych. Tak samo wygląda to w biznesie – warto dostosować komunikaty do potrzeb, cech i oczekiwań klientów względem firmy. Dlatego również najbardziej efektywnym sposobem na podjęcie komunikacji z odbiorcami, jest podzielenie ich na grupy na podstawie pewnych wspólnych cech.

przykład segmentacji w życiu codziennym

Korzyści płynące z podziału klientów na grupy

Wiele osób wychodzi z założenia, że nastąpił zalew komunikacji marketingowej – głównie tej, która jest wysyłana do odbiorców w sposób masowy. Przesyłana treść jest niedostosowana do potrzeb oraz preferencji użytkowników. W związku z tym obecnie większa część konsumentów oczekuje od marek  personalizowanych treści (przynajmniej w pewnym stopniu). Daje to poczucie indywidualnego podejścia do klienta – również tego online. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla niektórych byłaby komunikacja 1:1, czyli taka, w której marka kontaktuje się bezpośrednio z klientem w zrozumiały i dopasowany do niego sposób. W praktyce taki zabieg jest jednak niemożliwy (szczególnie w przypadku dużych marek).

W tym miejscu na ratunek przychodzi segmentacja klientów na podstawie konkretnego klucza. Dzięki bliższemu poznaniu userów z danej grupy można przyjąć taką strategię, która pozwoli nawiązać z nimi lepszą relację, a tym samym zachęci ich również do interakcji. Oczywiście nie zawsze komunikaty będą idealnie skrojone pod preferencje każdego z użytkowników. Jednak segmentacja odbiorców pomoże w znacznej mierze zwiększyć szanse na szybsze i bardziej sprecyzowane trafienie w upodobania danej grupy.

Jednak to nie jedyne korzyści płynące z segmentacji. Dodatkowymi są między innymi:

1. Dbałość o higienę bazy kontaktów

Co więcej, segmentacja bazy często jest lepszym rozwiązaniem, niż usilne starania, mające na celu uzyskanie nowych kontaktów. W przypadku wysyłki wiadomości do niezainteresowanych lub niewłaściwych osób może dojść do utraty już zdobytych subskrybentów. Dlatego powinno się kierować komunikaty do osób rzeczywiście zainteresowanych ofertą. To sprawi, że zwiększy się również liczba otwartych maili.

2. Aktywizacja nieaktywnych użytkowników

Dostosowanie komunikatu do zainteresowań odbiorcy lub jego indywidualnych cech wpływa również pozytywnie na ogólny odbiór marki. To z kolei sprawia, że klient chętniej otworzy kolejną wiadomość i zapozna się z jej treścią. Segmentacja pozwala zatem zadbać o aktywizację tych klientów, którzy od dłuższego czasu nie wykazują się żadną interakcją.

3. Przewaga marketingowa

Michael Maximoff, współzałożyciel Belkins mawiał: „Jeśli zapewnisz spersonalizowaną obsługę klienta za pośrednictwem poczty e-mail lub CRM, zawsze będziesz mieć przewagę nad konkurencją, która stosuje uniwersalne podejście”. To pokazuje, że zarówno segmentacja, jak i płynąca z niej personalizacja komunikatów pozwalają pójść o krok dalej od prowadzonych przez konkurencję działań. Dzięki temu istnieje możliwość oferowania produktów lub usług dostosowanych do potrzeb klientów, co będzie chętniej przyswajalne, niż generyczny content skierowany do mas.

4. Lepsze dotarcie do klientów w płatnych kampaniach

Niezależnie od miejsca, w którym prowadzone są kampanie reklamowe – może to być Facebook, LinkedIn czy inne formy online – odpowiednia optymalizacja działań zapewni znacznie lepszy zwrot z inwestycji. To właśnie jeden z obszarów, w których segmentacja bazy ma ogromne znaczenie zarówno dla samych klientów, jak i firm. Znajomość demografii czy zainteresowań odbiorców oraz umiejętne pogrupowanie pozwalają zidentyfikować potrzeby, zachowania, jak i preferencje każdego segmentu. To finalnie daje możliwość jeszcze lepszego dopasowania treści reklamowych. Firmom daje szansę zyskać wyższy współczynnik klikalności, konwersji oraz sprzedaży. Dodatkową korzyścią jest możliwość obniżenia wydatków przez rezygnację z mniej dochodowych lub niezainteresowanych segmentów.

5. Ulepszenie kampanii e-mail marketingowych

Różnice pokoleniowe, stanowiskowe czy nawet te pod względem zainteresowań pokazują, że nawet w obrębie podobnego miejsca zamieszkania można mieć do czynienia z całkowicie innymi segmentami odbiorców. Różnią się nie tylko sposobem myślenia, ale także know-how. To dlatego łatwiej będzie dostosować m.in. wysyłkę treści poradnikowych, ale też poszczególnych reklam, nie spamując klientów bezwartościowymi dla nich komunikatami.

Sprawdź również: Jak wykorzystać personalizację w mailingach w celu zwiększenia sprzedaży?

Teraz gdy udało się wyjaśnić, czym jest segmentacja klientów i dlaczego warto wprowadzić ten proces do swojej działalności, niezbędne będzie zaznajomienie się z najpopularniejszymi rodzajami segmentacji użytkowników.

Rodzaje danych w segmentacji klientów

Każda firma przed przystąpieniem do segmentacji użytkowników musi odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – na jakiej podstawie podzielić klientów, aby segmentacja odpowiadała na wymagania dwóch stron. Z tego względu można wyszczególnić kilka typów danych, którymi warto się kierować podczas tworzenia grup użytkowników.

Dane deklaratywne

Dane deklaratywne, czyli te, którymi odbiorcy sami się dzielą np. poprzez uzupełnienie kwestionariusza kontaktowego czy formularza do rejestracji na stronie lub w programie lojalnościowym. Zazwyczaj w skład tych danych wchodzą informacje na temat wieku, płci, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Często klient proszony jest również o uzupełnienie dodatkowych informacji, takich jak preferencje zakupowe.

Należy zauważyć, że kobieta w wieku 20 lat będzie poszukiwała zupełnie innych produktów, niż mężczyzna w wieku 70 lat. W tym przypadku różnice będą wynikały nie tylko z innej płci czy wieku, ale i budżetu, którym użytkownik dysponuje.

W przypadku sklepu z odzieżą lub obuwiem warto zapytać usera o jego preferowany rozmiar. Pomoże to podczas filtrowania produktów, ulubionych marek lub kategorii produktowych. Z kolei podczas sprzedaży środków spożywczych można spytać o stosowaną dietę.

Dane sprzedażowe

Dane sprzedażowe są niezwykle istotne dla właścicieli sklepów. Pozwalają odpowiedzieć na pytania dotyczące kupowanych przez klientów produktów, tego, jak często dokonują zakupów oraz jaka jest średnia wartość koszyka. Dla niektórych istotne będzie zauważenie, czy userzy kupują nowości, czy jednak skupiają się na produktach sezonowych. To wszystko wpływa na lepsze zrozumienie preferencji zakupowych użytkowników, a następnie pomaga w ich segmentacji. Dodatkowo można wyszczególnić inne kryteria wpływające na zachowania zakupowe, takie jak:

 • klient powracający / jednorazowy / sezonowy,
 • liczba produktów w jednym zamówieniu,
 • średnia wartość zamówienia,
 • częstotliwość zakupów.

Informacja na temat tego, w którym miejscu ścieżki zakupowej znajduje się dany segment (czy jest to nowy użytkownik, czy powracający) pozwoli lepiej dopasować strategię komunikacji marketingowej.

Dane bahawioralne

Dane behawioralne to informacje na temat zachowania klienta. Tego typu dane pozyskiwane są w momencie, gdy użytkownik jest zarejestrowany na stronie lub w aplikacji. Pozwalają śledzić jego zachowania, takie jak częstotliwość logowania, odwiedzone strony w ramach witryny czy długość wizyty. Kryterium podziału to w tym przypadku konkretne interakcje konsumentów. Segmentacja klientów – przykład popularnych zachowań, które pomogą w grupowaniu, to:

 • akcje podejmowane na stronie – między innymi informacje na temat tego, w jakich godzinach klient najczęściej przegląda stronę i jak długo na niej zostaje, jakich fraz wyszukuje, jakiego typu kategorie go interesują czy jakie podstrony na witrynie ogląda i jak wygląda jego ścieżka zakupowa w e-commerce,
 • zwyczaje zakupowe użytkowników – informacje na temat tego, co kupują userzy i czy zazwyczaj dochodzi do finalizacji zakupów, czy jednak do porzucenia koszyków. Warty zauważenia jest również fakt, na jakim urządzeniu klienci robią zakupy (smartfon, laptop lub tablet) oraz co zazwyczaj bywa triggerem do podjęcia decyzji zakupowej – ograniczona czasowo promocja, specjalne kampanie, zniżka za zapisanie się do newslettera itp.,
 • lojalność względem marki lub sklepu – pokazuje, ile pieniędzy wydają użytkownicy i na jakie produkty lub kategorie przeznaczają największy budżet, jakie produkty najczęściej ze sobą łączą i czy wracają ponownie.

Dane demograficzne

Dane demograficzne pozwalają dzielić klientów na określone grupy ze względu na wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny, posiadanie dzieci czy pozycję społeczną. W e-commerce oraz w branży modowej ten rodzaj danych ma ogromne znaczenie podczas tworzenia segmentacji, a następnie personalizacji kampanii marketingowych. Te z kolei pozwalają na lepsze dostosowanie rekomendacji produktowych, co wpłynie na lojalność użytkowników. Jednym z najprostszych sposobów na zbieranie tego rodzaju danych są formularze – np. z zapisem do newslettera.

Segmentacja klientów – przykład wykorzystania danych demograficznych:

podział użytkowników ze względu na miejsce zamieszkania sprawdzi się szczególnie w przypadku działań marketingowych sklepów stacjonarnych lub promocji wydarzeń. Z kolei informacja o posiadaniu dzieci, a nawet ich wieku wpłynie na możliwość zaoferowania zniżek dla rodzin.

Dane geograficzne

Dane geograficzne pozwalają rozdzielić bazę użytkowników na podstawie ich lokalizacji – w obrębie kraju, województwa, a nawet miasta. Tego typu segmentacja sprawdzi się w przypadku, gdy marka lub sklep posiadają kilka punktów stacjonarnych w określonym obszarze lub chce uwzględnić zainteresowania oraz potrzeby userów w różnych regionach, aby zyskać przewagę konkurencyjną wśród określonej grupy docelowej.

Dane psychograficzne

Dane psychograficzne są zbliżone do danych behawioralnych, dookreślają bowiem profile użytkowników, uwzględniając więcej informacji na temat psychologicznych czy emocjonalnych zachowań, osobowości, wartości oraz zainteresowań. Tego typu segmentacja obejmuje między innymi:

 • styl życia, hobby, aktywności czy przyzwyczajenia. Dla przykładu – osoby, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne, chętniej sięgną po produkty z naturalnym składem czy te, które wykonano z recyklingowanych materiałów,
 • wyznawane wartości – ważne, aby były wspólne lub zbliżone w połączeniu konsumenta oraz marki. W celu lepszego ich zrozumienia warto wprowadzić dodatkowe ankiety z badaniami marketingowymi. To one pozwolą uzyskać więcej kluczowych informacji na temat użytkowników.

Dane technograficzne

Dane technograficzne – pozwalają pogrupować użytkowników ze względu na korzystanie z komputerów stacjonarnych, urządzeń mobilnych, aplikacji czy konkretnego oprogramowania. Dla przykładu, jeśli zostanie wyodrębniony segment użytkowników przeglądających strony wyłącznie na smartfonach, warto skupić się na stworzeniu scenariuszy uwzględniające wysyłkę komunikatów push, SMS czy rozwoju aplikacji mobilnej.

Aby uzyskać więcej wartościowych informacji na temat klientów, należy zastanowić się nie tylko nad tworzeniem kwestionariuszy czy formularzy z zapisem do newslettera, ale i nad wprowadzeniem konkursów czy ankiet, służących lepszemu poznaniu użytkowników. Takie aktywności wzbudzą większe zainteresowanie. Natomiast możliwość osiągnięcia przez usera dodatkowych korzyści (np. nagrody w konkursie) sprawi, że ten chętniej podzieli się niestandardowymi informacjami na swój temat.

segmentacja klientów i jak jej dokonać tabela

Analiza RFM

Jedną z najbardziej znanych metod służących segmentacji bazy danych jest model RFM (Recency, Frequency, Monetary Value), który skupia się na trzech głównych aspektach, tj.:

 • recency – informacji, ile czasu minęło od ostatniego zakupu. Pozwala na stworzenie podziału użytkowników ze względu na to, jak dawno robili zakupy w sklepie – czy miało to miejsce w ciągu ostatnich 48 godzin, tygodnia, miesiąca, kwartału czy roku. To z kolei pozwoli lepiej dopasować przekaz, rekomendację lub promocję z informacją o nowościach albo zachętą do powrotu, oferującą extra zniżkę,
 • frequency – ocenie, jak często klient dokonuje zakupu. W tym miejscu warto skupić się nie tylko na tym, czy dany segment sporadycznie kupuje w sklepie, czy robi to systematycznie. Ale również, czy ci, którzy robią zakupy rzadziej, generują koszyki o wyższej wartości,
 • monetary value – danych, dotyczących, jak dużo klient wydał w sklepie. To pozwoli określić średnią wartość koszyka i zaproponować zróżnicowane oferty różnym segmentom. Tym, którzy wydają więcej, można zarekomendować produkty premium, z kolei tym, którzy wydają mniej, warto przypominać o promocjach i wyprzedażach.

Odpowiednie zrozumienie wskaźnika RFM pomoże zwiększyć wartość konwersji w e-commerce, podejmować lepsze decyzje biznesowe i zastosować bardziej spersonalizowane podejście do klienta.

Strategie segmentacji klientów

Podczas tworzenia strategii segmentacji użytkowników należy mieć na uwadze główne cele biznesowe. To one powinny być kierunkiem, który pomoże dokonać odpowiedniego podziału użytkowników. Segmentację użytkowników można przeprowadzić na wiele sposobów, ale poniższe kroki mogą pomóc uniknąć pewnych pułapek.

1. Określenie celów i zmiennych

Przydatne może być określenie person. To dzięki nim można podzielić kupujących ze względu na różne rodzaje danych: demograficznych, geograficznych czy technologicznych. Pozwolą one również pomóc dopasować konkretną personę do celu. Warto również zastanowić się nad tym, co sprawia, że klient jest wartościowy – informacja, że często powraca, jest aktywny w social mediach czy konkretny moment w ścieżce zakupowej, w którym rezygnuje z finalizacji zamówienia. Z kolei zmienne pozwalają określić, co może wpływać na zakupy – okres w roku (np. okazje na Black Friday, święta lub sezon komunijny). Zauważenie tego typu zmiennych może mieć duże znaczenie w kwestii kreowania komunikacji marketingowej.

2. Ustalenie priorytetowych celów segmentacji

Jeśli istnieją już określone cele, należy zastanowić się nad priorytetami. Jednym ze sposobów na zorganizowanie segmentów jest stworzenie największych grup użytkowników. Dzięki temu istnieje ogólny podział klientów, z którymi od razu można się komunikować i personalizować przekaz – np. ze względu na płeć. Inną z opcji jest możliwość stworzenia segmentów ze względu na wartość koszyka itp..

3. Uporządkowanie bazy danych użytkowników

Do zbierania danych niezbędne będą systemy CRM. Ich eksport i dokładna analiza pozwolą na określenie punktów styku, łączących użytkowników w segmenty – ze względu na miejsce zamieszkania, wiek, płeć, zachowania na stronie czy preferencje zakupowe.

4. Podział klientów na segmenty

Po zebraniu danych na temat użytkowników nadchodzi czas, aby utworzyć konkretne segmenty. W tym miejscu warto mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów:

 • niech segmenty będą proste w użyciu i adekwatne do specyfiki firmy. W przypadku lokalnej kawiarni będzie miał sens podział na klientów z danego miasta i spoza niego. Jednak w odniesieniu do międzynarodowej sieciówki taki sam podział już będzie bezzasadny,
 • warto zastanowić się nad wykorzystaniem machine learning. Automatyzacja oparta na uczeniu maszynowym będzie kluczowa pod względem oszczędności czasu w celu zbudowania segmentacji,
 • odpowiednia wielkość segmentów również ma znaczenie. Nie warto zbytnio ich rozdrabniać, ponieważ może się okazać, że niektóre grupy będą zbyt często pominięte w komunikacji,
 • stabilność segmentów – warto mieć na uwadze, że dane behawioralne oraz psychograficzne mogą się szybko zmieniać. W zależności od produktu czasem bardziej istotne będą segmenty z danymi stałymi, takimi jak płeć,
 • znalezienie lojalnych klientów vs. praca nad nowymi leadami.

5.Kierowanie reklam do określonych grup

Segmentacja służy lepszemu dotarciu do konkretnej grupy użytkowników, dlatego warto wykorzystać unikalne scenariusze z różnymi typami treści, formatami czy personalizowanymi przekazami. Dlatego zaleca się tworzenie innych planów komunikacyjnych dla różnych segmentów.

6. Regularna analiza segmentów

Aby segmentacja przynosiła określone skutki, należy regularnie analizować jej zawartość. Przyzwyczajenia, preferencje czy inne typy danych mogą się co jakiś czas zmieniać. W związku z tym warto mieć to na uwadze, aby stworzone segmenty nadal były skuteczne. Dzięki temu firma będzie świadoma zmian – zarówno w obszarze nastrojów klientów, jak i pod względem wprowadzania innowacji w sposób bardziej zorientowany na klienta.

Jak analizować segmenty klientów?

Sama analiza segmentów nie jest tak bardzo czasochłonna, jak tworzenie zupełnie nowych grup klientów. Dlatego należy szczególnie o nią zadbać. Każdy z poniżej przedstawionych kroków jest istotny, aby upewnić się, czy segmenty są skuteczne dla funkcjonowania firmy.

analiza segmentacji klientów

1. Przegląd segmentów pod względem dokładności

Zmiany w cenach czy ofercie mogą mieć wpływ na ostateczne dane. Dlatego warto upewnić się, że informacje wykorzystane do budowania segmentów są aktualne i dokładne. Zwłaszcza jeśli są podstawą do wykorzystywania ich w wielu kanałach. Konieczne będzie tworzenie aktualizacji powstałych segmentów po zmianie cen produktów, poszerzeniu asortymentu czy po to, aby sprawdzić, czy grupy nadal odpowiadają celom firmy.

2. Porównanie segmentu klientów z celami biznesowymi

Analizując segmenty, warto dostosować je do kluczowych KPI oraz porównać, jak poszczególne grupy wyglądają na tle ogólnych wyników biznesowych. To odpowiedni czas, aby zaobserwować, czy niektóre segmenty mają lepsze/gorsze wyniki i co może być tego przyczyną. Pomocne może być także sprawdzenie, czy zmiany w segmentach dzieją się pod wpływem bieżących wydarzeń, które mają wpływ na dane demograficzne (masowe emigracje). Warto zatem obserwować zmiany, aby w jeszcze dokładniejszy sposób spełniać oczekiwania klientów.

3. Zbieranie feedbacku od klientów

Warto co jakiś czas skontrolować zasadność tworzenia segmentów oraz budowanej na ich podstawie personalizacji. Dlatego zaleca się wysyłkę kampanii e-mailowej w celu upewnienia się, że oferowane dotychczas treści rzeczywiście są atrakcyjne dla użytkowników. Takie zbieranie opinii będzie przydatne nie tylko ze względu na poprawę wskaźnika klikalności i otwarć, ale i uzyskiwania odpowiedzi czy zbierania danych z badania ankietowego. Dodatkowo będzie to cenną informacją na temat prowadzonych strategii.

4. Optymalizacja działań po analizie segmentów

Niektórzy wychodzą z założenia, że czasami łatwiej stworzyć nowe segmenty, niż aktualizować lub nanosić poprawki w tych obecnych. Jednak zdecydowanie warto poświęcić chwilę na analizę i optymalizację dotychczasowych działań, aby następnie systematycznie wprowadzać niezbędne zmiany w życie.

Korzyści płynące ze spersonalizowanej treści

Segmentacja służy nie tylko lepszemu grupowaniu klientów i ich analizie. Jest również kluczowa wtedy, gdy firmy pragną wdrożyć personalizację do swoich strategii marketingowych. Warto zauważyć, że aż 73% konsumentów oczekuje, że firmy zrozumieją ich potrzeby. Z drugiej natomiast strony, według innych badań (przeprowadzonych przez Researchscape International oraz Evergage) wynika, że 98% marketerów odnotowało pogłębienie relacji z klientem dzięki zastosowaniu personalizowanego contentu. Dodatkowo personalizacja wpływa również na jakość leadów oraz ich liczbę. Badania przeprowadzone przez Campaign Monitor potwierdzają, że personalizowane tematy e-maili zwiększają prawdopodobieństwo otwarcia wiadomości aż o 26%. Co więcej, marketerzy zaobserwowali znaczny wzrost przychodów dzięki kampaniom e-mail marketingowym, w których udało się wykorzystać segmentację użytkowników.

Dodatkowymi korzyściami wynikającymi z personalizacji są również:

 • przyciągnięcie uwagi klientów ze względu na prezentację istotnych dla nich komunikatów,
 • wzrost zaangażowania i lojalizacji użytkowników,
 • zwiększenie wskaźników takich, jak: liczba kliknięć w komunikaty lub czas spędzony na stronie,
 • wzrost zainteresowania, a także konwersji i sprzedaży produktów lub usług ze względu na dostosowanie komunikatów do indywidualnych preferencji użytkowników,
 • poprawa doświadczeń klienta – spersonalizowane treści udowadniają klientom, że marka zna, a także rozumie ich potrzeby. To z kolei wpływa na podejście klienta do brandu, a jednocześnie pomaga budować trwałą relację z marką,
 • bardziej efektywne wykorzystanie budżetu – segmentacja oraz tworzona na jej podstawie personalizacja sprawiają, że strategie marketingowe są dużo lepiej sprecyzowane. Dzięki temu udaje się wykorzystać budżet na dotarcie do osób, które rzeczywiście są zainteresowane produktami lub usługami firmy.
personalizacja zwiększa Open Rate o 26%

Rozpocznij segmentację klientów

Kluczem efektywnej personalizacji zarówno kampanii e-mail marketingowych, jak i komunikacji on-site jest odpowiednio zaplanowana, przygotowana oraz zoptymalizowana segmentacja użytkowników. Zrozumienie różnic między poszczególnymi grupami userów pozwala precyzyjnie dostarczać treści. Jest to również możliwość na zwiększenie liczby konwersji za sprawą oferowania klientom bardziej dopasowanych i istotnych dla nich informacji. Te z kolei są lepiej dopasowane do ich indywidualnych preferencji i potrzeb. Dokładny podział segmentów pozwala firmie tworzyć personalizowane strategie marketingowe, które jednocześnie pomogą zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Powyżej przedstawione korzyści, modele segmentacji klientów oraz sposoby na analizę poszczególnych grup pozwolą opracować najbardziej skuteczne rozwiązania biznesowe dla firm.

W celu skorzystania z pomocy specjalistów zapraszamy do kontaktu poprzez formularz dostępny na stronie i umówienia się z nami na konsultację.

Zapisz się do newslettera

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY