Strategia Marketing Automation 2.0 – Cookbook dla e-commerce na rok 2023

Spis treści artykułu

Zobacz inne wpisy:

W ostatnich latach sprzedaż w e-handlu gwałtownie wzrosła. Konkurencja stała się silniejsza niż kiedykolwiek, z kolei klienci jeszcze bardziej wymagający. Jako liderzy marketingu, sprzedaży i customer experience czujemy jeszcze większą presję, by osiągać lepsze wyniki przy tych samych lub nawet mniejszych zasobach. Jak do tego dążyć i co jest podstawą sukcesu? To właśnie bycie data-driven daje możliwość poprawy kluczowych wskaźników i skorzystania z danych przy pomocy umiejętnie wykorzystanych technologii.

Dane, z których korzystamy, przybierają bardziej złożoną formę, a obsługiwane kanały, służące do aktywacji danych, są coraz liczniejsze. 

Aby utrzymać zaplanowane tempo wzrostu i oczekiwane KPI, ważne jest, by zidentyfikować możliwości, jakie dają nam nowoczesne rozwiązania, w tym również technologia. To z kolei powinno ułatwić precyzyjne rozumienie klientów. Dlatego postanowiliśmy przygotować prawdziwą “książkę kucharską” Marketing Automation 2.0. Dowiesz się z niej tego, jakich składników potrzebujesz, jakie zadania i w jakiej kolejności należy wykonać, a także z pomocy jakich technologii skorzystać, aby otrzymać perfekcyjnie wypieczoną wersję dzisiejszego e-commerce.

Co daje zrozumienie potrzeb klienta i optymalne wykorzystanie technologii?

Niezależnie od zmian, ekonomia biznesu i globalne KPI, pozostają takie same. Dlatego umiejętne planowanie, a następnie realizacja strategii marketingowej, są istotne w podejmowaniu decyzji. Z perspektywy automatyzacji marketingu możemy wyróżnić 6 głównych obszarów, na jakie wpływa optymalnie wykorzystana technologia.

wzrost "t=Top Line" i poprawa efektywności

Eksperci z Persooa postanowili przybliżyć takie składniki skutecznych działań, jak np.: Customer Data Platform, Customer Experience Platform, Real Time Marketing Platform, Marketing Cloud i opisać je na zasadzie kolejnych etapów, w ramach których powstało dzisiejsze rozumienie Marketing Automation 2.0 (MA -> MA 1.0 -> MA 2.0). To właśnie ewolucja technologii dała nowe możliwości biznesowe za sprawą zmiany klasycznie pojmowanej personalizacji na rzecz hiperpersonalizacji. Zawdzięczamy to rozwojowi obszarów, takich jak Big Data oraz AI (Artificial Intelligence).

 Marketing Automation 2.0 (MA -> MA 1.0 -> MA 2.0)

Konkretne przykłady i wpływ technologii na kluczowe KPI znajdziesz w pełnej wersji naszej strategii. Z kolei zrozumienie istoty hiperpersonalizacji pomoże Ci przygotować optymalną strategię marketingową na rok 2023!

Nowoczesne podejście do AI oraz skuteczność jego działania pozwalają tworzyć nowe przepisy i taktyki biznesowe, które dotychczas były nieosiągalne dla e-commerce. Dzieje się to za pomocą obsługi heterogenicznych źródeł danych (czyli 1st, 2nd i 3rd Party Data) i nowych, ciągle rozwijających się źródeł tych informacji. W tym miejscu warto przygotować się do wykorzystania w AI zewnętrznych danych od innych dostawców – np. z Facebooka. Umożliwi to stworzenie znacznie szerszej i szybszej integracji, a przy tym da dużo bardziej precyzyjny obraz poszczególnych segmentów klientów.

Hiperpersonalizacja to nic innego jak wykorzystanie AI do tworzenia wysoce spersonalizowanych doświadczeń użytkowników. Wiąże się ona jednak z dogłębnym zrozumieniem usera, jego potrzeb oraz preferencji w czasie rzeczywistym. W tym miejscu należy odrzucić generycznie tworzone rekomendacje na rzecz perfekcyjnie dopracowanej personalizacji z wykorzystaniem machine learning i modelowania danych. W ten sposób zapewnisz wymagany w erze cyfrowej poziom obsługi sprzedaży.

Dostęp do danych czy zastosowanie AI do hiperpersonalizacji (pod postacią np. nieskończonej ilości predykcji dot. możliwych zachowań klientów) potrzebuje jeszcze jednego elementu. Jest nim operacjonalizacja wraz ze zautomatyzowanym podejmowaniem decyzji podczas tworzenia kampanii. To wszystko tworzy Marketingowy Cookbook 2023.

Marketingowy Cookbook na rok 2023

Poniżej znajdziesz dopracowany przepis na Marketing Automation 2.0, składający się z 3 podstawowych składników niezbędnych do rozwoju biznesu w EC. Są nimi: DATA, INSIGHT oraz ACTION. W skrócie – zebranie i obróbka danych, następnie wykorzystanie ich do stworzenia wartościowych predykcji użytkowników, a w konsekwencji podjęcie przez nich odpowiednich dla Twojego biznesu akcji.

Marketing Automation 2.0 najważniejsze składniki: ( DATA + INSIGHT + ACTION)
Marketing Automation 2.0 najważniejsze składniki: ( DATA + INSIGHT + ACTION)

Aby generować lepsze wyniki, a przy tym Twoje działania z zakresu MA 2.0 nie okazały się surowe, potrzebujesz kilku kluczowych składników. Są nimi:

 • analiza obecnych wyników, określenie celów wzrostu i mapowanie konkretnych use case’ów,
 • sprawdzanie niezbędnych danych do funkcjonowania Marketing Automation 2.0 w dużej skali,
 • nadzór nad strategią danych z First-Party Data, które wpływają na rozwój biznesu i określenie brakujących elementów niezbędnych do zaobserwowania wzrostu w Twoim business case,
 • analiza efektywnego wykorzystania potencjału Zero-Party Data (dane o klientach pochodzące z różnych scenariuszy biznesowych, pozwalają w jeszcze lepszym stopniu poznać preferencje i zachowania userów) oraz ich aktywizowanie w celu usprawnienia komunikacji z klientem i tworzenia jeszcze lepszej personalizacji,
 • nadzór nad kanałami, w których aktywizujesz dane i prowadzisz działania z zakresu MA,
 • zapoznanie się ze strukturą Twojej organizacji i sprawdzenie, czy jest ona wystarczająca, aby wdrożyć marketing automation w dużej skali, a następnie przekształcić dane w konkretne wyniki biznesowe.

Powyższe składniki warto dodać w pełnej ilości, aby móc się cieszyć aromatycznie wypieczonymi wynikami.

Poniżej znajduje się przykładowa struktura wraz z modelami współpracy z dostawcami technologii i/lub agencją:

model współpracy z agencją

Udało Ci się podążać za kolejnymi krokami przepisu. Efekt końcowy jest zadowalający, ale zastanawiasz się, czym możesz udekorować Twoją strategię marketingową, aby nie tylko dobrze się prezentowała, ale jednocześnie była smakowita i przynosiła dobre wyniki zarówno Tobie, jak i użytkownikom?

Największą wartość dla obecnych celów biznesowych stanowi hiperpersonalizacja. W Persooa udowodniliśmy, że to ona już w pierwszych 90 dniach wpłynie na poprawę wyników i efektywności. Co więcej, sklepy EC, w których zastosowano tę technikę, odnotowują kilkukrotny wzrost konwersji, średniej wartości koszyka, wartości życiowej klienta oraz wzrost przychodu przy jednoczesnym zmniejszeniu wskaźnika rezygnacji. Co może być sekretnym składnikiem? Znalezienie takiego etapu w ścieżce usera, w którym można wprowadzić najwięcej zmian za pomocą eksperymentów z danymi oraz AI. Na tym etapie warto zaznaczyć, że korzystanie z hiperpersonalizacji nie jest rzeczą, którą wpisuję się w tzw. checklistę. Przewidujemy, że długoterminowe i umiejętne korzystanie z AI znacznie wpłynie na sukcesy firm. W nowoczesnym marketingu to właśnie budowanie nowych doświadczeń opartych na danych, ulepszanie i testowanie scenariuszy, a także rozwijanie nowych technologii jest niezbędne.

Usługi konsultingowe Persooa to przede wszystkim wdrażanie technologii marketingowych w celu usprawnienia i podniesienia sprzedaży. Z naszych doświadczeń wynika, że przynosi to ok. 10-20% wzrostu przychodów, co potwierdzają badania McKinsey. Posiadamy akceleratory wdrożenia, co pozwala nam skutecznie integrować strategie i technologie z wykorzystaniem możliwości rozwoju opartych na sztucznej inteligencji. Napędza to wzrost top-line, tworząc długoterminową wartość dla klienta, a przy tym pomaga zespołom marketingowym i sprzedażowym osiągać większe zyski poprzez optymalizację wydajności i skuteczności w całym lejku sprzedażowym.

Zastanawiasz się, czym są 1st, 2nd i 3rd Party Data? A może nie do końca rozumiesz specyfikę plików cookies i nadchodzącą cookiepokalipsę? Aby to wszystko dobrze zrozumieć, zapoznaj się z poszerzoną Strategią Marketing 2.0 i sprawdź Marketingowy Cookbook na rok 2023 w poniższym dokumencie do pobrania.

Pobierz Cookbook dla e-commerce na 2023 rok!

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

  Arkadiusz Seredyn
  Arkadiusz Seredyn
  Ekspert Transformacji Cyfrowej. 20 lat doświadczenia w pracy z globalnymi markami, ekspert w branży konsumenckiej z pasją do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań technologicznych do aktywacji długoterminowego wzrostu.