Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team06.03.24 13:267 min read

Strony wyszukiwania “bez wyników”: jak “strony 0” wpływają na doświadczenie zakupowe

Czy Twoja firma e-commerce odnotowuje spadek klientów z powodu pojawiania się stron “pustych”, czyli bez wyników? Istnieje kilka strategii, które mogą pomóc Ci to zmienić.

Co na temat stron wynikowych mówią dane?

Dane pokazują, że aż 10,5% codziennych zapytań wpisanych w wyszukiwarkę sklepu online nie generuje żadnych wyników. Dla przeciętnego klienta taki ekran bez jakichkolwiek wyników może być po prostu straconym czasem i oznaczać rezygnację z zakupu. W branży e-commerce może to generować odsetek rezygnacji na poziomie ponad 30%.

Efektywna wyszukiwarka to kluczowy element stron e-commerce, który umożliwia potencjalnym klientom szybkie znalezienie tego, czego szukają. Zamiast przeglądać niekończącą się listę nieznanych produktów, funkcja wyszukiwania pozwala odnaleźć pożądany przedmiot bądź usługę. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy poszukiwanych rzeczy nie uda się odnaleźć zaś użytkownik trafi na pustą stronę (stronę bez wyników).

Co to są strony bez wyników?

Strona bez wyników jest wyświetlana użytkownikowi, gdy wewnętrzna wyszukiwarka nie potrafi znaleźć odpowiednich rezultatów dla wprowadzonych słów kluczowych. Kiedy użytkownicy chcą znaleźć coś na Twojej stronie, wpisują frazy kluczowe w pasek wyszukiwania. Niestety – z różnych względów, jak choćby błędy ortograficzne  – podstawowa wyszukiwarka może nie być w stanie dostarczyć odpowiednich wyników. W takim przypadku użytkownicy zobaczą pustą stronę.

Jeśli wyszukiwarka wyświetla stronę bez wyników – nie musi to oznaczać, że nie posiadasz szukanego produktu w swoim asortymencie. Zazwyczaj wynika to z tego, że wyszukiwarka nie była w stanie zinterpretować poprawnie oryginalnego zapytania użytkownika. Strona bez wyników zwiększa ryzyko negatywnego doświadczenia wyszukiwania i utraty klientów. Dlatego powinieneś skupić się na dostarczaniu różnorodnych wyników wyszukiwania (nawet jeżeli potencjalnie nie odpowiadają w 100% na zapytanie), ulepszając cyfrowe doświadczenia swoich klientów i zdobywając pozytywne opinie o firmie (wykorzystując stronę bez wyników jako zachętę do zgłoszenia uwag).

Dlaczego strony bez wyników są istotne?

Pasek wyszukiwania w Twoim sklepie może generować nawet 37% całkowitego dochodu. Biorąc pod uwagę, że funkcja wyszukiwania na Twojej stronie ma kluczowe znaczenie w kierowaniu użytkowników do odpowiednich miejsc – warto skupić się na dostarczaniu dodatkowych wskazówek wyszukiwania, które mogą skierować użytkowników do popularnych i polecanych produktów.

Choć może wydawać się to nieintuicyjne, to strony bez wyników są naprawdę istotne. Po pierwsze – strony bez wyników mogą być wykorzystane do motywowania użytkowników do podjęcia innych działań lub zaangażowania się w interaktywną zawartość. Na przykład, oferując alternatywne propozycje lub kierując użytkowników do powiązanych treści, produktów lub usług, właściciele stron mogą utrzymać zaangażowanie użytkowników i potencjalnie skierować ich do innych istotnych obszarów witryny. W przypadku witryn e-commerce, strony bez wyników mogą stanowić okazję do prezentacji powiązanych lub alternatywnych produktów – zwiększając tym samym szanse na sprzedaż.

Sprawdź jak działają rekomendacje Tooltip – https://www.persooa.com/growth-hub/tooltip-recommendations/

Ponadto, analiza zapytań prowadzących do stron bez wyników może dostarczyć cennych wskazówek na temat zachowań, zainteresowań i potrzeb użytkowników. Obserwując wzorce i starając się zrozumieć co było powodem braku wyników wyszukiwania po wpisaniu konkretnych fraz – możemy lepiej zrozumieć preferencje naszych klientów i dostosować nasze strategie.

Sprawdź również – Jak poznać preferencje i potrzeby klientów e-commerce: odzież i obuwie

Główne powody, dla których strona pokazuje brak wyników wyszukiwania

Istnieją różne przyczyny, dla których narzędzie wyszukiwania może nie zwrócić odpowiednich produktów odpowiadających potrzebom potencjalnych klientów. Oto kilka z nich:

Wyszukiwanie nie jest w stanie odnaleźć treści odpowiadających zapytaniu użytkownika

Użytkownicy mogą trafić na stronę bez wyników, jeśli wprowadzą do wyszukiwarki słowa kluczowe z błędami ortograficznymi, pominięciem znaków diakrytycznych, użyją formy liczby mnogiej lub kodu produktu wpisanego w formacie, który nie jest rozpoznawany przez system wyszukiwania.

Nazwa produktu jest inaczej opisana w katalogu

Innym powodem, przez który wyszukiwarka może nie odnaleźć poszukiwanego przez klientów produktu i wyświetla stronę bez wyników, jest fakt, że produkt jest zarejestrowany pod inną nazwą w katalogu. Na przykład klient mógł użyć języka slangowego, regionalnego lub potocznej nazwy produktu, aby go zlokalizować.

Produkt nie jest dostępny w sklepie online

Dodatkowo, użytkownicy mogą natrafić na stronę bez wyników, ponieważ produkt, którego poszukują, jest obecnie niedostępny lub w ogóle nie jest oferowany.

Najskuteczniejsze metody na ulepszenie Twojej strony bez wyników

Zanim podejmiemy się rozwiązania problemu stron bez wyników na stronie Twojego e-commerce, musimy najpierw zrozumieć – dlaczego te strony się pojawiają. Zgodnie z naszymi badaniami 1/3 potencjalnych klientów opuszcza stronę natychmiast po natrafieniu na stronę bez wyników.

Innymi słowy, tracisz klientów na rzecz konkurencji. Około 30-40% konsumentów szuka produktu w innym miejscu po nieudanym wyszukiwaniu. Co więcej – klienci często nie podejmują interakcji z żadnym wynikiem, ponieważ zdobyli już potrzebne informacje w tytule produktu. Jeżeli nie masz nawet tego, tracisz pieniądze.

Najczęściej potrzebne informacje to dostępność produktu, jego cena i informacja o ewentualnej zniżce. Mając to na uwadze, podejmij działania mające na celu naprawę stron bez wyników na Twojej stronie. Oto kilka wskazówek dotyczących najlepszych metod rozwiązania tego problemu:

1. Przygotuj alternatywne propozycje

W przypadku, gdy nie możesz dostarczyć użytkownikowi wyników, które spełnią jego oczekiwania – przygotuj alternatywne propozycje. Zamiast prezentować stronę z komunikatem “Brak wyników”, można zaproponować podobne produkty, bestsellery, czy nowości. Może to być również okazja do promocji produktów, które chcesz sprzedać.

2. Zaproponuj możliwość powiadomienia o dostępności

Jeśli strona bez wyników jest rezultatem braku dostępności konkretnego produktu, umożliwienie użytkownikom zapisania się na powiadomienie o jego powrocie do sprzedaży może być skutecznym rozwiązaniem. Dzięki temu nie tylko utrzymasz użytkowników na stronie, ale także zyskasz możliwość kontynuowania komunikacji z nimi w przyszłości.

Sprawdź jak to działa – Produkty z listy życzeń ponownie dostępne

3. Przeanalizuj zapytania prowadzące do stron bez wyników

Monitoruj i analizuj zapytania, które prowadzą do stron bez wyników. To nieocenione źródło informacji o tym, czego oczekują Twoi klienci. Może to pomóc w identyfikacji nowych trendów, odkryciu luk w ofercie, a nawet poprawie algorytmów wyszukiwania.

4. Testuj i optymalizuj

Nie zapominaj, że strony bez wyników to nie jest stan tragedia. Powinieneś regularnie testować i optymalizować swój silnik wyszukiwania, aby zminimalizować liczbę tego typu stron. Na przykład przeprowadzaj testy A/B różnych podejść do prezentowania wyników wyszukiwania, sprawdzaj, które z nich przynoszą najwięcej konwersji.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda Ci się zawsze zapewnić odpowiedzi na zapytania klientów, strony bez wyników to ważna część interakcji z nimi, która może dostarczyć Ci cennych informacji i stworzyć dodatkowe możliwości sprzedaży.

5. Optymalizuj terminologię i słownictwo

Przyjrzyj się terminologii używanej na Twojej stronie i spróbuj dostosować ją do języka używanego przez Twoich użytkowników. Może to obejmować użycie popularnych fraz, synonimów, slangów branżowych itp. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie terminy są najpopularniejsze, możesz użyć narzędzi do badania słów kluczowych, aby dowiedzieć się, jakie frazy są najczęściej wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkach.

6. Upraszczaj nawigację

W przypadku, gdy wyświetlenie takiej strony jest nieuniknione, upewnij się, że użytkownikom łatwo jest wrócić. Czy to do poprzedniej strony, czy też umożliwić przeszukiwanie kolejnych kategorii lub ponownie wprowadzić zapytanie wyszukiwania. Możesz również rozważyć dodanie rozwiniętego menu z kategoriami produktów lub linków do najpopularniejszych kategorii, aby pomóc użytkownikom w nawigacji.

7. Używaj jasnej komunikacji

Kiedy użytkownicy natrafiają na stronę bez wyników, może to być frustrujące. Dlatego ważne jest, aby komunikować się z nimi w sposób jasny i przyjazny. Na przykład, zamiast wyświetlać prosty komunikat “Brak wyników” – możesz wyjaśnić, dlaczego nie znaleziono wyników, zasugerować, aby sprawdzili pisownię zapytania lub spróbowali innego terminu.

Zrozumienie jest podstawą

Ogólnie rzecz biorąc, kluczem do poprawy strony bez wyników jest zrozumienie. Zrozumienie czego szukają Twoi użytkownicy i dostarczanie im odpowiednich rozwiązań rozwiązań. Jak to robią największe marki?

1. IKEA

IKEA to firma, która skutecznie zarządza swoją stroną bez wyników. Przy wyszukiwaniu nieistniejącego produktu, użytkownikom są prezentowane następujące opcje:

  • Zmiana frazy wyszukiwania, z podanymi sugestiami, jak to zrobić;
  • Przeglądanie kategorii produktów, z odnośnikami do najpopularniejszych sekcji;
  • Możliwość kontaktu z obsługą klienta IKEA.

IKEA zapewnia jasne instrukcje i wiele opcji dodatkowych dla użytkowników, którzy nie mogą znaleźć poszukiwanego produktu. To tylko pomaga zatrzymać ich na stronie.

ikea zarządzanie stroną bez wyników

2. Amazon

Amazon, jako jedna z największych platform handlu elektronicznego, ma również dobrze zoptymalizowaną stronę bez wyników. Oferuje użytkownikom następujące opcje:

  • Sprawdzenie pisowni zapytania;
  • Używanie ogólnych terminów zamiast specyficznych;
  • Przeglądanie popularnych kategorii produktów.

Amazon również oferuje produkty powiązane z zapytaniem użytkownika – nawet jeśli dokładne zapytanie nie zwróciło wyników – co pomaga utrzymać klientów na stronie i zwiększa szanse na przeprowadzenie transakcji.

3. Zappos

Zappos – sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży butów, odzieży i akcesoriów – również dobrze zarządza swoją stroną bez wyników. Kiedy użytkownicy nie mogą znaleźć poszukiwanego produktu, Zappos oferuje:

  • Sugestie dotyczące zmiany lub uproszczenia zapytania;
  • Opcje przeglądania popularnych kategorii;
  • Możliwość skorzystania z pomocy obsługi klienta.

Wszystkie te rozwiązania pomagają zminimalizować frustrację użytkowników i pomagają im kontynuować zakupy na stronie.

Zappos zarządzanie stroną bez wyników

Pamiętaj, że zawsze kluczem jest dostarczenie użytkownikom opcji i wskazówek, co mogą zrobić dalej. Nie powinieneś zostawić ich na stronie “0” bez dalszych wskazówek i jakichkolwiek instrukcji. Jeżeli zrozumiesz ich potrzeby i zaproponujesz jasną komunikację,  zwiększysz tym samym szansę na utrzymanie użytkowników na swojej stronie i przekształcenie ich w klientów.

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY