W internecie Twoja konkurencja znajduje się dosłownie o jedno kliknięcie dalej. Dlatego mikroelementy interfejsu strony WWW często decydują o tym, czy użytkownik zrobi kolejny krok w lejku zakupowym właśnie u ciebie, czy też przejdzie do innego sklepu. Dobrze przemyślana nawigacja, jasne komunikaty i intuicyjny interfejs mogą znacząco poprawić współczynnik konwersji. Jednym z takich narzędzi, niewielkim, ale niezwykle skutecznym, jest tooltip. Może wydawać się banalny, ale sprawdźmy, jak ta mała „chmurka” z podpowiedzią, potrafi zwiększyć zaufanie użytkownika, skrócić czas decyzji i realnie podnieść współczynniki konwersji.
Spis treści
- Co to jest tooltip?
- Zalety tooltipów w aspekcie UX/CX i konwersji
- Czy warto wdrożyć tooltipy?
- Zastosowanie tooltipów w e-commerce
- Tooltip – mały dymek, duży efekt
Co to jest tooltip?
Tooltip (czasem spotkasz określenia: infotip, screentip, albo po porstu „dymek pomocy”) to niewielkie okienko tekstowe z dodatkowymi informacjami. Pojawia się gdy użytkownik najedzie kursorem na dany element interfejsu – ikonę, link, pole formularza. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie kontekstu lub dodatkowych informacji.
Na desktopie wyzwalaczem dla tooltip jest hover (najechanie kursorem), na urządzeniach dotykowych najczęściej long-press lub subtelny „tap-and-hold”. Tooltipy pozwalają użytkownikowi lepiej zrozumieć działanie strony, bez ingerencji w jej strukturę. Są lekkie, nienachalne i przydatne, szczególnie w miejscach, gdzie każda dodatkowa linijka tekstu mogłaby zaburzyć estetykę lub przejrzystość układu.
Zalety tooltipów w aspekcie UX/CX i konwersji
W jakim celu używa się tych dymków z podpowiedzią na stronie? Z perspektywy doświadczeń klienta (CX), mają one znaczący wpływ na płynność poruszania się po witrynie, zwiększają użyteczność i minimalizują potencjalne frustracje.
- Zmniejszenie obciążenia poznawczego – użytkownik nie musi domyślać się, co oznacza dana ikona lub funkcja. Otrzymuje kontekst do sytuacji/przycisku, bez konieczności szukania pomocy w FAQ.
- Pomagają uniknąć błędów – np. w formularzach zakupowych. Tooltip może wskazywać poprawny format danych i ułatwić poruszanie się po stronie.
- Lepsze wskaźniki CRO – liczne case study wskazują znaczący wzrost liczby ukończonych zakupów po dodaniu „smart tooltipów” w ostatnim kroku checkoutu. Zobacz naszą ofertę optymalizacji konwersji (CRO)
- Wspierają dostępność – wiele frameworków tooltipów umożliwia obsługę przez klawiaturę i czytniki ekranu, co umożliwia korzystanie ze stron dla osób z niepełnosprawnościami.
- Płynniejsza ścieżka klienta – mniej kliknięć = mniej rozpraszaczy. Użytkownik ma łatwiejsza i krótszą drogę przez lejek zakupowy. Tooltipy pomagają “prowadzić za rękę” użytkownika.
Sprawdź, jak możemy ci pomóc w Zarządzaniu cyklem życia klienta
Czy warto wdrożyć tooltipy?
Kiedy wdrożyć |
Co zyskujesz |
Gdy w analityce widzisz spadki i porzucenia w newralgicznych polach formularza |
Szybsze wypełnianie i mniejszy współczynnik odrzuceń |
Gdy design wymaga minimalizmu, szczególnie na mniejszych ekranach mobilnych |
Czytelny layout, wszystkie informacje “pod ręką” |
Gdy opis funkcji jest złożony i wymaga kontekstu (np. program lojalnościowy) |
Dostarcz niezbędne informacje bez opuszczania strony |
Pro-tip: Warto przetestować kilka wariantów treści i stylu w testach A/B. Czasem zmiana koloru tła czy tonu wyświetlanego tekstu robi różnicę, której nie przewidzisz „na sucho”.
Zastosowanie tooltipów w e-commerce
W jakich miejscach na swojej stronie możesz wykorzystać tooltipy w praktyce? Oto kilka newralgicznych miejsc, w których użytkownik może potrzebować dymków pomocy, żeby płynnie przejść do kolejnego kroku w ścieżce zakupowej.
- Formularze i checkout – wyjaśnienie pól, jakie wymagania ma hasło lub jak działa kod rabatowy, co redukuje frustracje i rezygnacje klientów.
- Ikony funkcji – szybkie objaśnienie niewielkich ikon czy cech produktów (np. tabela rozmiarów, wysyłka 24h) bez konieczności opuszczania strony.
- Wskazówki do filtrów i sortowania – szczególnie przy bardziej technicznych lub branżowych nazwach.
- Personalizacja – podpowiedzi motywacyjne np. “Jeszcze tylko X zł do darmowej dostawy!”, „Cena zawiera rabat 10% za komplet”. Mogą przełożyć się na większą wartość koszyków.
Tooltip – mały dymek, duży efekt
Tooltip to łatwy do wdrożenia element interfejsu, a jednocześnie niezwykle skuteczne narzędzie. Odpowiada na pytania użytkownika dokładnie w momencie potrzeby, dzięki czemu skraca drogę do zakupu i buduje zaufanie. Jeżeli Twoje analizy pokazują niepewność klientów na którymś etapie, lub porzucenia w takcie wypełniania formularzy, zacznij od wdrożenia tooltipa.
Tooltipy to esencja dobrego UX, a przy obecnym przeciążeniu informacyjnym użytkowników, są ważnym elementem strategii konwersji.
Już dziś sprawdź, które elementy Twojego sklepu mogłyby zyskać na wsparciu “dymków podpowiedzi”. Wykorzystaj możliwości personalizacji wspieranej sztuczną inteligencją i zwiększ efektywność oraz współczynnik konwersji swojej strony!
Zapisz się do newslettera
-1.png?width=290&name=png(1)-1.png)