Wyszukiwarka na stronie internetowej – jak zaprojektować perfekcyjne pola wyszukiwania

Spis treści artykułu

Zobacz inne wpisy:

Zastosuj sprawdzone metody z zakresu projektowania wyszukiwarki na stronie internetowej, aby podnieść wskaźnik konwersji w Twoim biznesie e-commerce. Funkcja wyszukiwania to więcej niż tylko miejsce na wpisanie tekstu i przycisk do jego wysłania. 

Wyszukiwarka to podstawowy element stron internetowych z dużą ilością treści. Użytkownicy liczą na to narzędzie, kiedy muszą odnaleźć się w skomplikowanej strukturze czy niezliczonej liczbie produktów/usług. W tym wpisie chcemy podzielić się z Tobą poradami i dobrymi praktykami dotyczącymi tworzenia idealnego pola wyszukiwania.

Od czego zacząć projektowanie wyszukiwarki na stronie internetowej?

Załóżmy, że jesteś na stronie internetowej, która sprzedaje buty sportowe i szukasz konkretnego modelu. Czy przeszukasz całą stronę i kolejne wyniki wyszukiwania, aż znajdziesz dokładnie ten? Nie, po prostu wpiszesz nazwę modelu/typu w pole wyszukiwania, naciśniesz enter i będziesz liczyć na odnalezienie tego konkretnego modelu.

Projekt i funkcjonalność pola wyszukiwania były kluczowymi elementami, które przyczyniły się do sukcesu wielu stron e-commerce. Świetnym i bardzo obrazowym przykładem może być choćby Amazon. Dobrze zaprojektowane i efektywne narzędzie wyszukiwania ułatwia znalezienie szukanego produktu, sugeruje podobne przedmioty, koryguje błędy w pisowni… Wszystko po to, aby poprawić doświadczenie użytkownika.

Funkcja wyszukiwania na stronie internetowej jest często niedocenianym elementem. To niewidoczny bohater, z którego wszyscy korzystamy i nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Ale czy można przekształcić ją w narzędzie, które pomaga zwiększyć zyskowność e-sklepu?

Najlepsze praktyki w projektowaniu paska wyszukiwania 

Porozmawiajmy o najlepszych praktykach projektowania pola wyszukiwania na stronie internetowej. Na co zwracać uwagę i jak przygotować się, aby odpowiedzieć na potrzeby użytkowników komputerów, tabletów i telefonów?

Projektowanie z myślą o urządzeniach mobilnych

Ponad 50% ruchu w sieci na całym świecie pochodzi od użytkowników mobilnych, a ich udział rośnie z roku na rok. Biorąc pod uwagę tę statystykę – najlepszą praktyką projektowania pola wyszukiwania jest tworzenie go z myślą o urządzeniach mobilnych.

Projekt pola wyszukiwania z perspektywy UX powinien uwzględniać przestrzeń ekranu urządzenia mobilnego. Powinien być wyraźny, łatwo dostępny i intuicyjny w użytkowaniu. Ruchome pola wyszukiwania również mogą być dobrym pomysłem.

Widoczność

Nie zmuszaj użytkowników do szukania… wyszukiwarki. Niektórzy projektanci popełniają poważny błąd, ukrywając funkcję wyszukiwania za przyciskiem menu. Inni z kolei sprawiają, że pole wyszukiwania nie jest wystarczająco wyraźne. To wyjątkowo zły kierunek, którym bezwzględnie nie powinieneś podążać.

Ważne jest, aby ustawić pole wyszukiwania w widocznym miejscu i pokazać je w całości, ponieważ ukrywanie go za ikoną zmniejsza jego widoczność i zwiększa koszty interakcji. Zadbaj o to, aby ikona lupy (bądź inna, ale analogiczna) była rozpoznawalna jako symbol wyszukiwania. Umieść przycisk wyszukiwania obok pola i użyj kolorów tła kontrastujących z motywem Twojej strony, aby było ono bardziej widoczne.

W przypadku urządzeń mobilnych najlepsze wyniki przynosi ruchome pole wyszukiwania umieszczone na górze ekranu – w jego centralnym punkcie. Badania wskazują, że lewy górny lub prawy górny róg powyżej paska nawigacyjnego mogą być najlepszymi miejscami do umieszczenia funkcji wyszukiwania na wersjach desktopowych.

Konsekwencja wizualna na całej stronie

Upewnij się, że pole wyszukiwania znajduje się w tym samym miejscu na wszystkich stronach Twojej witryny. Pole powinno właściwie również wyglądać identycznie, a nawet Ikona lupy powinna być umieszczona w tym samym miejscu na kolejnych strona.

Użytkownik będzie oczekiwał, że znajdzie pole wyszukiwania tam, gdzie było ono na stronie wejściowej. Jeśli nie ma go tam na innych stronach lub wygląda inaczej, może to dezorientować i wpływać na konwersje.

Autouzupełnianie

Często zdarza się, że użytkownicy nie są pewni czego dokładnie szukają lub pożądany termin jest zbyt długi żeby wpisywać go w całości. W takich sytuacjach funkcja autouzupełniania okazuje się absolutnie zbawienna. Autouzupełnianie to mechanizm, który przewiduje, czego użytkownik może szukać i dostarcza mu odpowiednie sugestie. Mogą one bazować na podstawie tego, co wpisał, jego historii wyszukiwania, aktualnej strony i wielu, wielu innych czynników.

Ta funkcja otwiera drzwi do niezliczonych możliwości. Dla jednego zapytania możesz zaproponować kilka wyników wyszukiwania, które korelują z wprowadzonymi danymi bazując na kategorii produktu, najpopularniejszych markach i tak dalej. Dzięki temu prezentując użytkownikowi cały szereg adekwatnych opcji, zwiększasz prawdopodobieństwo dokonania przez niego konwersji.

Obrazy w wynikach

Wyniki wyszukiwania zawierające obrazy produktów mogą wpływać na sprzedaż, szczególnie w branży fashion. Użytkownicy często mają w głowie obraz poszukiwanego przez nich produktu, zanim jeszcze przejdą na stronę sklepu. Jeśli więc zobaczą odpowiadający im obrazek w wynikach wyszukiwania, prawdopodobieństwo konwersji znacznie wzrasta.

Tekst zastępczy

Tekst zastępczy – zwany również “placeholderem” – pomaga użytkownikom zrozumieć, co mogą wyszukiwać bądź wpisać w pole wyszukiwania. Przykładowo: jeżeli chcesz pokazać, że użytkownik może przeszukiwać stronę za pomocą różnych parametrów, możesz umieścić w polu wyszukiwania przykładowy termin (na przykład numer buta). Wprowadzenie tekstu zastępczego do pól wejściowych jest bardzo proste dzięki HTML5.

Zachowanie słowa kluczowego w polu

Po zakończeniu wyszukiwania, słowo kluczowe powinno pozostać widoczne w polu wyszukiwania. Umożliwia to użytkownikowi edycję zapytania i ponowne wyszukiwanie, jeżeli wpadli w międzyczasie na pomysł doprecyzowania wyszukiwanego terminu. Ten drobny szczegół znacznie poprawia doświadczenie użytkownika i obniża wskaźnik odrzuceń. Upewnij się, że pole wyszukiwania pamięta i wyświetla słowo kluczowe z ostatniego zapytania. To może w niektórych przypadkach reaktywować intencje zakupowe i wprowadzić odwiedzającego z powrotem na ścieżkę zakupową. 

Za wyszukiwarką na stronie musi stać technologia

Projektowanie paska wyszukiwania z perspektywy UI i UX nie sprowadza się tylko do estetyki wizualnej. Kluczowa jest faktyczna funkcjonalność mechanizmu wyszukiwania na Twojej stronie. Oto kilka elementów, które warto uwzględnić, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Szybkość

Internauci nie lubią czekać, przedłużające się oczekiwanie na wyniki wyszukiwania oznacza niemal automatyczną zmianę strony na inną. Nikt nie chce czekać na załadowanie wyników wyszukiwania – a już zwłaszcza, gdy nawet funkcja autouzupełniania nie działa błyskawicznie.

Szybkość reakcji jest kluczowa dla doświadczenia zakupowego użytkownika. Jeśli odwiedzający strony nie uzyskają wyników natychmiast, prawdopodobnie opuszczą stronę i zdecydują się na zakupy u konkurencji lub porzucą swoje plany zakupowe.

Sprawdź nasze rozwiązania – Porzucone wyszukiwanie

Jakość dopasowania

Użytkownicy nie zawsze – a nawet dość rzadko – wpisują dokładne i precyzyjne słowa kluczowe. Mogą też popełnić błąd, wprowadzić literówkę czy użyć synonimu. Algorytm wyszukiwania powinien być na tyle zaawansowany, aby nawet w takich sytuacjach rozpoznawał intencje użytkownika i dostarczał możliwie trafne wyniki.

Wyszukiwanie głosowe

Wyszukiwanie głosowe staje się coraz bardziej standardową funkcją i jest szczególnie popularne na urządzeniach mobilnych. To komfortowy sposób przeszukiwania treści dla użytkowników, którzy – na przykład – leżą z telefonem w łóżku i korzystają z niego wyłącznie jedną ręką. .

Dzięki temu również ułatwia się dostęp do wyszukiwania dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą mieć trudności z wpisywaniem zapytań do wyszukiwarki. To jedna z najważniejszych funkcji związanych z dostępnością. Dodając ją do pola wyszukiwania, otwierasz swoją firmę na szerszy krąg odbiorców.

Jeśli decydujesz się na dodanie funkcji wyszukiwania głosowego do paska wyszukiwania, pamiętaj o zastosowaniu ikony mikrofonu. Jest ona powszechnie rozpoznawana jako symbol wyszukiwania głosowego, co umożliwi użytkownikom szybkie skorzystanie z tej opcji.

Dynamiczne filtry

Filtry stały się popularnym narzędziem w e-commerce, pozwalając użytkownikom na wyszukiwanie produktów według różnych kryteriów. Celem filtrów celem jest dostarczenie bardziej spersonalizowanego doświadczenia zakupowego.

Dynamiczne filtry to funkcjonalność, która czyni zakupy jeszcze wygodniejszymi. Automatycznie wyświetlają tylko te filtry, które są istotne dla wybranej kategorii. To oznacza, że jeśli użytkownik szuka gitary, będzie miał możliwość przefiltrowania wyników według liczby strun, ale taka opcja nie pojawi się w przypadku zestawów perkusyjnych. Według dostępnych nam danych, duża część e-commerce  zanotowała około 26% wzrost konwersji po wdrożeniu dynamicznych filtrów.

Poniżej wskazujemy dodatkowe opcje strony wyników wyszukiwania, które warto uwzględnić projektując stronę sklepu internetowego:

Kategorie – dodanie kategorii może znacznie zawęzić wyniki wyszukiwania i ułatwić odwiedzającym znalezienie pożądanych produktów. Na przykład buty, ubrania, akcesoria mogą być podzielone na kategorie według płci.

Wyniki na stronie – zwykle wyświetlanie około dwudziestu wyników na stronie jest odpowiednie. To liczba, która prezentuje wystarczającą liczbę produktów, nie przytłaczając jednocześnie odwiedzającego zbyt dużą gamą opcji.

Opisy – dobrym pomysłem jest dołączenie opisów do produktów na stronie wyszukiwania. Idąc nawet poza stricte techniczną specyfikację produktu można dodać kilka zdań, które przyciągną uwagę użytkownika i zachęcą do kliknięcia.

Marki – filtrowanie wyników na podstawie marek jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Możesz skorzystać z już istniejącej lojalności klientów wobec danej marki, aby zwiększyć sprzedaż na swojej stronie.

Personalizacja na podstawie wcześniejszych zachowań w wyszukiwarce

“Podróż zakupowa” użytkownika online może zaczynać się od wyszukiwania, ale na pewno nie zawsze kończy się zakupem. Użytkownicy mogą wrócić na stronę kilka razy, zanim zdecydują się na zakup

Zaawansowane narzędzie do wyszukiwania, umożliwia wykorzystanie poprzednich wizyt użytkowników na stronie. Dzięki danym, które po sobie zostawili możesz dostarczyć spersonalizowane doświadczenia wyszukiwania dla przyszłych wizyt. Algorytm wykorzystuje dane z poprzedniej historii wyszukiwania, aby zoptymalizować proces wyszukiwania i prezentować użytkownikom produkty, które prawdopodobnie go interesują. 

Sprawdź naszą ofertę – Wyszukiwarka AI

Pracuj nad treścią dla lepszych wyników!

Treść na twojej stronie jest niezwykle istotna. Dobrze napisane i przekonujące teksty mogą “rzucić czar” na odwiedzających Twoją stronę i przekonać ich do dokonania zakupu. Nie muszą być nawet bezpośrednio sprzedażowe! Upewnij się, że wszystkie Twoje produkty są dokładnie opisane, a opisy uwzględniają wszystkie istotne cechy. Sprawdź, czy Twoje produkty są prezentowane za pomocą wysokiej jakości zdjęć o jednolitych wymiarach. Informacje o cenie i tabelę rozmiarów (jeśli dotyczy) powinno być łatwo znaleźć przy każdym produkcie. Zwróć dużą uwagę na treść swojej strony internetowej, ponieważ stanowi ona integralną część doświadczenia użytkownika.

Przeczytaj również – Strony wyszukiwania “bez wyników”: jak “strony 0” wpływają na doświadczenie zakupowe

Dobrze zaprojektowana wyszukiwarka na stronie jest jednym z kluczy do sukcesu

Projektowanie wyszukiwarki na stronie internetowej może być dużym wyzwaniem. Jeśli jednak zostanie wykonane poprawnie, ma potencjał zwiększyć współczynnik konwersji i przyczynić się do rozwoju Twojego biznesu. Nie lekceważ drobnych detali – te aspekty projektu są kluczowe, ponieważ wpływają na doświadczenie użytkownika.

Projekt UX i UI paska wyszukiwania powinien zawsze być tworzony z myślą o użytkownikach korzystających z telefonów komórkowych i powinien zapewniać najwyższy poziom funkcjonalności. Dlatego zawsze wybieraj narzędzia wysokiej jakości i szybkości, które oferują zaawansowane funkcje, takie jak wyszukiwanie fasetowe, spersonalizowane wyniki wyszukiwania, autouzupełnianie i inne. Technologia jest czymś, co pomoże zbudować Ci przewagę konkurencyjną.

Persooa Team
Persooa Team
Persooa wspiera firmy w wykorzystaniu pełni potencjału ich stron internetowych, e-sklepów i aplikacji mobilnych. Implementuje Customer Data Platform, wdraża automatyzacje marketingu i sprzedaży, Marketing Automation 2.0 oraz personalizuje doświadczenia klienta.