Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Kacper Chodak18.03.22 15:297 min read

Wyszukiwarka szyta na miarę!

Wydawałoby się, że o ogólnym sukcesie lub porażce witryny e-commerce decyduje wybór produktu czy szybkość realizacji zamówienia. Jakkolwiek są to ważne elementy każdego e-commerce, to jednak nie determinują one jego sukcesu. Prawdziwą bazą, która definiuje wrażenia użytkownika i ma realny wpływ na wynik Twojego e-commerce jest wyszukiwarka.

Funkcja wyszukiwania w witrynie to jedna z najważniejszych, ale najczęściej pomijanych funkcji w sklepie internetowym. Ostatnie badanie Forrester wykazało, że 8 na 10 użytkowników opuszcza witrynę sklepu, gdy strona nie zapewni klientowi wygodnej nawigacji, trafnych wyników lub klarownych informacji o produkcie. Nie licz na to, że użytkownicy dadzą Ci drugą szansę – najprawdopodobniej tacy klienci już nigdy nie wrócą.

Uruchomienie podstawowej wyszukiwarki w witrynie e-commerce jest stosunkowo proste, natomiast prawdziwym testem jest jej działanie. We współczesnym podejściu do handlu internetowego nie wystarczy mieć prostą, opartą na słowach kluczowych wyszukiwarkę generyczną z podstawowymi możliwościami. Dlatego, jeśli chcesz budować angażujące doświadczenia zakupowe w przestrzeni e-commerce, które generują stały strumień przychodów, warto skorzystać z najlepszych praktyk, trendów oraz wskazówek, które omówię w niniejszym wpisie.

Sprawdź także: Personalizacja treści na podstawie źródeł ruchu

Wyszukiwarka szyta na miarę!

Twoi klienci, którzy korzystają z funkcji wyszukiwania, w większości przypadków mają już na myśli konkretny produkt, którego nie mogą znaleźć na stronie bieżącej. Dlatego dokładne i szybkie wyszukiwanie jest konieczne, aby skierować kupujących do oczekiwanych produktów i skrócić drogę do finalizacji transakcji.

  • Chcę kupić czapkę!
  • Czapka na lato czy zimę? Jaki rodzaj czapki Pani/Pan szuka? Czy interesuję Panią/Pana konkretna marka, czy kolor?

W sklepie stacjonarnym każda informacja od potencjalnego klienta dotycząca jego celu zakupowego to okazja do zabłyśnięcia przez doświadczonego sprzedawcę. Rolą sprzedawcy jest zadanie precyzyjnych pytań, które pozwolą szybko znaleźć odpowiedni produkt, jak najlepiej dopasowany do oczekiwań klienta. To samo tyczy się narzędzia wyszukiwania w witrynie e-commerce.

Wyszukiwarka w sklepie internetowym - modele czapek

 

Najlepsza wyszukiwarka e-commerce to taka, która wykona pracę dobrego sprzedawcy, to taka wyszukiwarka, która jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania klienta, przedstawić sugestie i w szybki sposób doprowadzić kupującego do finalnego etapu ścieżki zakupowej, czyli transakcji.

Sprawdź także: 3 sposoby na personalizację email marketingu bez 3rd party cookies czyli ciasteczek firm trzecich

Wzbogacaj, usprawniaj, zarabiaj – 5 porad do sukcesu Twojego e-commerce

Zadbaj, aby pole wyszukiwania zawsze było na widoku

Już na etapie projektowania witryny zwróć uwagę, gdzie umieszczasz pole wyszukiwania. Wybierając takie miejsce, odpowiedz sobie na dwa kluczowe pytania. Czy moja wyszukiwarka rzuca się w oczy na stronie głównej? Czy klient bez problemu znajdzie ją w każdej innej zakładce sklepu? Zasada jest prosta, jeżeli twój użytkownik nie znajdzie szybko funkcji wyszukiwania w witrynie i nie będzie mógł z niej od razu skorzystać, to po prostu opuści stronę Twojego sklepu. Pamiętaj, że pole wyszukiwania powinno znajdować się nad zakładką i powinno wyróżniać się jak znak STOPU na drodze.

Wskazówka: Dobra pozycja do umieszczenia paska wyszukiwania to miejsce obok logo Twojego sklepu, dzięki temu będzie niezwykle trudno go przeoczyć.

 

dobra wyszukiwarka w sklepie internetowym - Przykład wybór kategorii

 

Oprócz samej lokalizacji pola jest jeszcze kilka ważnych aspektów, które mają znaczenie w uproszczeniu użytkownikowi wyszukiwania. Dobrą praktyką jest odpowiednie dostosowanie długości paska wyszukiwania do typowych zapytań. Zbyt krótki pasek spowoduję, że wpisywana fraza nie zmieści się, co będzie się wiązało z tym, że klient nie zobaczy w pełni wpisanej frazy i nie będzie w stanie w niej nic poprawić lub zmienić. Co z praktycznego punktu widzenia jest bardzo irytujące.

Wskazówka: Aby rozwiązać problem zbyt krótkiego lub długiego paska, polecam zastosowanie powiększającego się lub rozwijanego pola wyszukiwania. Te proste i przejrzyste rozwiązanie będzie idealne dla każdego zapytania niezależnie od jego długości.

Dynamiczne pole wyszukiwarki


Zachęć swojego klienta, żeby wpisał to, czego szuka! Dodaj do pola wyszukiwania hasło, które podkreśli funkcjonalność wyszukiwarki i ułatwi jej lokalizację. Jeśli twoja wyszukiwarka może przetwarzać numery katalogowe produktów to poinformuj o tym swojego klienta np. „Wyszukaj produkt, markę lub kod.

Wskazówka: Upewnij się, że tekst zniknie z pola wyszukiwania, gdy tylko użytkownik go kliknie, lub znacznie wpisywać żądane hasło.

Wskazanie klientowi miejsca do wyszukiwania - dobra wyszukiwarka w sklepie internetowym
Pytanie do klienta – wskazanie miejsca do wyszukiwania

 

Popraw dokładność i zrozumienie wyszukiwania

Ważną funkcją wyszukiwarki to jej zdolność do rozumienia ludzkiej mowy tak, jak jest ona wypowiadana. Tę zdolność nazywamy przetwarzaniem języka naturalnego w skrócie NLP. NLP jest niezwykle ważne do pełnego zrozumienia wpisywanego hasła i przetworzeniu wyników jak najbardziej zbliżonych do wpisanej frazy. Jak to wygląda w praktyce?

Twoja wyszukiwarka powinna być w stanie zrozumieć i rozróżnić zapytanie
na podstawie wpisanej informacji klienta w modelu: atrybut + produkt np. „czarne męskie” – atrybut, „buty” – produkt i wskazać wynik powiązany tylko z tą wpisaną frazą. Zobacz na przykładzie poniżej.

Wyszukiwarka w sklepie - podaje wyniki dynamicznie
Wyniki dynamiczne – wyszukiwarka w sklepie internetowym

 

Wskazówka: Korzystając z funkcji wyszukiwarki przetwarzającej hasła NLP, sprawdź, czy przetwarza wyniki wpisywane w liczbie mnogiej lub innym języku np. Angielskim – „black shoes”.

Pozwól klientowi popełnić błąd

Klientom wyszukującym produkt w witrynie e-commerce niezwykle często zdarza się popełnić literówkę. Dotyczy to zwłaszcza wpisywanych nazw marek. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Baymard Institiute wykazało, że na 50 topowych e-commerców, 37% z nich nie pokazuje wyników w momencie popełnienia przez użytkownika literówki.

Pamiętaj, że sukces twojej witryny w dużej mierze zależy od tego, czy potencjalni klienci znajdą produkt, którego szukają, czy nie.

Wyszukiwanie z błędnym zapytaniem - odpowiedź na pytanie klienta
Wyszukiwanie z błędem w nazwie

 

Aby nie pozwolić na utratę klienta i potencjalnego zysku należy wdrożyć kilka prostych rozwiązań.

  • Włącz niezawodne sprawdzanie pisowni – Twoja wyszukiwarka poprawia użytkownika już w czasie wpisywania danego hasła i szybciej przekierowuje do pożądanego wyniku.
  • Zapewnij autouzupełnianie wyszukiwanego hasła – taka praktyka w znacznym stopniu niweluję ilość popełnianych przez użytkownika błędów. Autouzupełnianie warto wyposażyć w funkcję sugestii, aby promować żądane słowa kluczowe, które w danym momencie mają lepsze współczynniki konwersji. Jest to szczególnie ważne, gdy Twój sklep ma dużą ilość produktów, możliwość przewidzenia zapytania użytkownika przed zakończeniem pisania pozwala zaoszczędzić czas i szybciej dotrzeć do właściwego produktu.

Pamiętaj, Twój klient nigdy nie powinien trafić na stronę z zerowymi wynikami.

Unikaj zerowych wyników wyszukiwania

Najnowsze dane statystyczne pokazują, że 10% – 25% wszystkich wyszukiwań kończy się na stronie z „0 search result”. Jak to możliwe? Dzieje się tak, gdy nasz użytkownik używa tak złożonego i skomplikowanego zapytania, którego wyszukiwarka nie jest w stanie przetworzyć. Załóżmy, że potencjalny klient szuka „Zielone buty w paski”, jest to fraza, której wyszukiwarka nie jest w stanie powiązać z żadną kategorią bądź produktem. Zerowy wynik wyszukiwania może pojawić się również, gdy klient popełni błąd podczas wpisywania frazy (patrz punkt 3). W rezultacie klient ląduje na stronie zerowych wyników.

Pusty wynik wyszukiwania
Pusty wynik wyszukiwania

Co to dla Ciebie oznacza?

W największym skrócie albo klient wróci do strony głównej i ponownie spróbuję skorzystać z wyszukiwarki bądź co bardziej prawdopodobne, opuści Twój sklep i dokona zakupu gdzie indziej. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Omówmy teraz, jak możemy przekuć te problemy w możliwości.

Po pierwsze, wynik wyszukiwania niezależnie od wpisanej frazy zawsze powinien zasugerować użytkownikowi alternatywne wyniki, stwierdzając, że nic nie znaleziono dla tego konkretnego zapytania. No ale co wtedy, gdy wyszukiwarka nie jest w stanie powiązać hasła z żadnym alternatywnym produktem bądź kategorią? Warto wtedy pokazać potencjalnemu klientowi popularne produkty na przykład z karuzelą bestsellerów.
Po drugie, nie zostawiajmy takiego poszukiwacza samego sobie, dobrą praktyką jest dodanie przekierowania do czatu z konsultantem, maila lub numeru telefonu do osób, które wspomogą użytkownika w jego niestandardowych poszukiwaniach.
Po trzecie, nie zapomnij o dokładnej analizie strony z zerowymi wynikami, pod względem wpisywanych fraz, dzięki temu uzyskasz wgląd w to, czego szukają użytkownicy i zobaczysz trendy sezonowe. W rezultacie uzyskasz informację o sposobie formułowania fraz przez użytkownika i będziesz mógł sukcesywnie ulepszać swoją wyszukiwarkę.

Działaj na zmysły swojego klienta

Znaczna część klientów zwłaszcza w branży odzieżowej w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wyświetlaną grafikę produktu. To właśnie często ona decyduje czy klient przejdzie dalej do karty produktu, czy zostanie na etapie wyszukiwania. Zadbaj o to, żeby Twoja wyszukiwarka pokazała klientowi dynamiczną miniaturę, która będzie powiązana z wpisywanym hasłem.

Badanie Instytutu Baymard wykazało, że aż 54% sklepów internetowych nie korzysta z graficznych miniatur. Jest to bardzo ważne, bo jak już wspominałem kilkukrotnie, głównym zadaniem wyszukiwarki jest maksymalne uproszczenie drogi Twojego klienta do żądanego produktu. Podczas dodawania takiej grafiki nie zapominaj o precyzji, jeżeli Twój klient szuka czarnej sukienki, pokaż mu tylko te grafiki, które rezonują z produktami koloru czarnego.

Przeczytaj również: 3 podejścia do uproszczenia MarTech stack – zestawu narzędzi dla działu marketingu

Podsumowanie

Drogi Właścicielu Sklepu Internetowego, jeżeli przynajmniej raz poczułeś, że omawiany w tym krótkim artykule problem dotyczy Ciebie i Twojego sklepu – to pamiętaj, że świadomość tego problemu kieruje nas na drogę do jego usunięcia. Podane rozwiązania nie tylko wpływają na lepszą motorykę Twojej strony internetowej, ale również bezpośrednio na Twój zysk. Warto się w tym miejscu zastanowić, czy jeszcze można i ile jeszcze można „wycisnąć” ze swojego sklepu. Czasami wystarczy poprawić tylko parę drobnych rzeczy, a efekt tych poprawek może być niesamowitym zaskoczeniem. Mam nadzieję, że przedstawione tutaj rozwiązania będą dla Ciebie pomocne i będą stanowiły motywację do optymalizacji Twojej wyszukiwarki.

Ciąg dalszy nastąpi…

W następnej części poruszę niezwykle ważne aspekty takie jak filtrowanie kontekstowe, promowanie wyników wyszukiwania, funkcję asystent AI oraz spersonalizowane wyszukiwanie. Trochę uważniej przyjrzę się też karcie wyników wyszukiwania.

avatar

Kacper Chodak

Specjalista w dziedzinie personalizacji oraz automatyzacji marketingu. Entuzjasta technologii, oraz wykorzystania danych i sztucznej inteligencji do budowania unikalnych doświadczeń klientów.

POLECANE WPISY