Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Arkadiusz Seredyn05.01.24 13:212 min read

eCommerce KPI 2020

Skrót najważniejszych informacji wynikających z analizy podsumowującej najważniejsze i najciekawsze benchmarki związane z konwersją w eCommerce.

Przeanalizowane informacje to jedna trzecia danych o wartości miliarda euro, pochodzących z 130 tysięcy e-commerce na świecie. Jest to efekt pracy firmy Wolf Digital, która równocześnie do analizy przeprowadziła dodatkowe badania zachowań zakupowych w celu znalezienia cennych informacji dla marketerów.

Podstawowe KPI dla biznesu ONLINE w 2020 roku:

Średnie wyniki w ecommerce w 2020 roku

Jakich urządzeń używają ludzie do przeglądania i kupowania?

Urządzenia mobilne stanowią obecnie 54% przychodów i 70% ruchu. Zakupy o dużych wartościach są wciąż kupowane przez desktop ze względu na lepsze doświadczenia klienta. Wielokanałowi sprzedawcy detaliczni i ważny współczynnik ROPO nie jest teraz oczywisty ponieważ przez Covid-19 zmieniły się zachowania konsumentów. W przyszłym roku dostrzeżemy ogólny punkt odniesienia jednakże wiemy, że eCommerce w ciągu roku poszybował o parę lat do przodu w udziale sprzedaży. Niektóre kategorie zyskały, wiele jednak straciło. Na szersze wnioski musimy zaczekać do 2022.

Przeczytaj również: Jak wzmocnić rekomendacje produktowe AI w e-commerce

Jakie źródła generują najwięcej ruchu i dochodów?

Wyszukiwanie płatne wyprzedziło wyszukiwanie organiczne, stając się głównym źródłem przychodów. Media społecznościowe odpowiadają obecnie za 8% ruchu na stronie i są najszybciej rozwijającym się motorem sprzedaży e-commerce. Kluczową strategią Google jest transformacja wysoko konwersyjnego ruchu organicznego w płatne wyszukiwanie. Każda z firm inwestuje coraz więcej w te kanały, ponieważ te formaty reklam stają się jeszcze bardziej popularne.

Rodzaje generowanego ruchu w ecommerce

Rysunek 1: największy ruch według źródeł dla wybranych kategorii

Udział źródeł w traffic

Rysunek 2: największy przychód według źródeł dla wybranych kategorii

Przeczytaj także: Programy lojalnościowe dla klientów e-commerce

Wskaźniki zaangażowania witryny internetowej

Średni czas ładowania strony jest coraz szybszy i wynosi 5,1 sekundy. Strony o najwyższym średnim czasie ładowania strony miały najmniejszą liczbę sesji na użytkownika.

Przeciętny zakup online wymaga około 2,5 razy więcej kliknięć niż przeciętny użytkownik przed dokonaniem zakupu. Wszystko, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją średnią liczbę sesji na użytkownika, jest najbardziej efektywnym kierunkiem jaki możesz wyznaczyć.

Najlepiej działające strony internetowe są te, które mogą przyciągnąć tego samego użytkownika ponownie i ponownie, zwiększając średnich ilość sesji na użytkownika. Najcenniejszą niewykorzystaną okazją do zdobycia dodatkowych istotnych kliknięć z ruchu na stronie internetowej jest ruch ze słów kluczowych, które mają duże CTR, ale słabe wskaźniki konwersji. Jedną z ważniejszych roli cyfrowego marketera jest tworzenie spersonalizowanych i przyjaznych interakcji z klientami.

eCommerce KPI Retail

Rysunek 3: Najważniejsze KPI dla Retail

eCommerce KPI Online

Rysunek 4: Najważniejsze KPI dla Online (bez sprzedaży w punktach fizycznych)

eCommerce KPI ALL

Rysunek 5: Najważniejsze średnie KPI dla wszystkich kategorii

Sprawdź także: Wyszukiwarka szyta na miarę!

Komercyjne Metryki

Ogólny wskaźnik konwersji zbliża się do poziomu 1,84%. Natomiast współczynnik konwersji według użytkowników wynosi 3,2%. Na wykresie możemy zaobserwować KPI, które są powiązane z: konwersją, średnią wartością zamówienia, oraz przychodami.

Konwersja per user

Rysunek 6: Konwersja dla wybranych kategorii

Konwersja

Rysunek 7: Wpływ poszczególnych kategorii na wybrane KPI

Warto porównać swoje dane. Jednym z ważnych aspektów poprawy ecommerce KPI jest odpowiednie wykorzystanie Personalizacji i Marketing Automation. Są one jednym z kluczowych obszarów budujących wzrost i lojalność Twoich klientów.

Sprawdź również nasz poradnik – Definicje celów i mierników, czyli jak planować KPI (kluczowe wskaźniki efektywności)?

Zapisz się do newslettera

avatar

Arkadiusz Seredyn

Expert Transformacji Cyfrowej. 20 lat doświadczenia w pracy z globalnymi markami, ekspert w branży konsumenckiej z pasją do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań technologicznych do aktywacji długoterminowego wzrostu.

POLECANE WPISY