Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team28.03.23 16:027 min read

10 przykładów na mail powitalny do klienta

Stworzenie dobrego maila powitalnego do klientów twojego sklepu internetowego wymaga dokładnego opracowania kluczowych elementów, które zaangażują i przekształcą twoich nowych subskrybentów w klientów.

E-mail powitalny powinien stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie o twojej marce, zaangażować odbiorcę i skutecznie skierować podjęcia takich działań jakich oczekujesz, np. wypełnienia ankiety preferencji, pobrania kody rabatowego, odwiedzin w sklepie, zrobienia zakupu.

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć skuteczną wiadomość powitalną.

Czym jest wiadomość powitalna?

To komunikat wysyłany automatycznie do nowych subskrybentów lub klientów, stosowany w celu nawiązania lepszej relacji z userem. Jego dodatkowym atutem jest możliwość zadbania o pozytywny wizerunek marki już od pierwszej interakcji. Wiadomość powitalna może przybierać różne formy (m.in. SMS, komunikat PUSH, e-mail, pop up), najczęściej stosowaną jest jednak e-mail powitalny. Zostaje on wysłany automatycznie po wykonaniu przez użytkownika określonej akcji – może to być zapis do newslettera, rejestracja na stronie lub w aplikacji, złożenie zamówienia itp.

Maile powitalne do klienta – dlaczego warto je wdrożyć?

Użytkownicy, podający swoje dane i przejawiający chęć zapisu do newslettera okazują dzięki temu swoje zainteresowanie na temat asortymentu marki, wartości informacyjnej, jaką znajdą na stronie lub innych korzyści, płynących z częstszych kontaktów z daną witryną. Zainteresowanie często jest motywowane bieżącymi potrzebami klienta. To dlatego właśnie w momencie zapisu do newslettera ciekawość usera osiąga najwyższy poziom. Warto o tym pamiętać, przygotowując strategię kampanii e-mail marketingowych. Zaobserwowano bowiem, że kampanie powitalne generują często wysoki open rate (wskaźnik otwarć), plasujący się na poziomie często wyższym niż 50%. Oprócz tego wiadomość powitalna do klienta ma kilka dodatkowych atutów. Jakich? To przede wszystkim realizacja takich celów, jak:

  • potwierdzenie rejestracji lub realizacji transakcji. E-mail powitalny może służyć jako utwierdzenie użytkownika, że jego kroki i podjęte działania zostały poczynione pomyślnie, a cały proces zakupu lub rejestracji przebiegł zgodnie z jego oczekiwaniami. Często na tym etapie stosuje się dodatkowe akcje, potwierdzające np. dane użytkownika czy jego chęć zapisu do newslettera,

  • podziękowanie za wybór marki. Wiadomość powitalna może być również dobrym pomysłem na wyrażenie wdzięczności wobec użytkownika za wybór konkretnej marki na tle dość znacznej konkurencji. Oprócz podziękowania warto zaoferować również kod rabatowy na pierwszy zakup. Może on być ograniczony czasowo lub obowiązujący od przekroczenia określonej kwoty zamówienia,

  • przedstawienie marki. Welcome mail jest również dobrym narzędziem do wprowadzenia klientów w świat marki – tj. przedstawienia jej celu, wizji i wartości, a także krótkiego opisu asortymentu, produktów czy usług. To dobry sposób na zwiększenie świadomości na temat marki i budowanie jej pozytywnego wizerunku,

  • prezentacja oferty lub bieżących promocji. E-mail powitalny często jest również dobrym miejscem na zaprezentowanie odbiorcom dodatkowej wartości – tj.  oferty promocyjnej. Może to być przeznaczona dla nowych użytkowników akcja specjalna lub ograniczona czasowo aktualna promocja. Warto również dodatkowo zachęcić klientów do skorzystania z usług lub zakupu produktów, oferując przy tym darmową dostawę lub extra rabat. Tego typu kroki służą zachęceniu klientów do zakupu oraz utrzymywaniu długotrwałej interakcji z marką,

  • rozpoczęcia długotrwałej komunikacji z klientem. Welcome e-mail jest często pierwszym elementem (zaraz po wizycie na stronie) składającym się na dłuższą współpracę z klientem. Może zachęcić do nawiązania dodatkowej interakcji – np. poprzez obserwowanie marki w mediach społecznościowych czy dołączenie do programu lojalnościowego. To doskonały sposób na budowanie długotrwałej relacji z odbiorcą.

Jak tworzyć maile powitalne?

1. Zwracaj się do swoich subskrybentów po imieniu i używaj personalizacji w całym emailu

Możesz personalizować mail powitalny korzystając z historii przeglądania lub zakupów na twojej stronie, ich lokalizacji lub preferencji.

Podpowiedzi jak zbierać dane do personalizacji znajdziesz w artykule o sposobach pozyskiwania zgód na komunikację.

mail powitalny przykład

2. Temat ma znaczenie

Powinien być jasny i zwięzły. Upewnij się, że twoja linia tematu jasno komunikuje cel e-maila i zachęca odbiorcę do jego otwarcia.

temat 1- mail powitalny do klienta

temat 2 - mail powitalny do klienta

temat 3 - mail powitalny do klienta

temat 4 - mail powitalny do klienta

3. Język komunikacji e-mail ma znaczenie

Rozpocznij e-mail przyjaznym i powitalnym tonem, który sprawia, że odbiorca czuje się doceniony i dowartościowany. Używaj fraz „dziękujemy, że dołączyłeś do grona subskrybentów naszego newslettera”, „cieszymy się, że jesteś z nami”, „witaj w społeczności klientów naszej marki”.

przykładowy mail powitalny

4. Przedstaw swoją markę, podkreśl, co czyni ją wyjątkową

Pomoże to zbudować zaufanie i nawiązać relację z użytkownikiem. Zadbaj o informacje dotyczące sposobu dostawy, obsługi zwrotów, kanałów kontaktu.

5. Jeśli posiadasz aplikację mobilną koniecznie w mailu powitalnym zachęć klientów do jej pobrania

Zaangażujesz w ten sposób użytkownika do częstszych kontaktów i zyskasz kanał dotarcia z komunikacją.

propozycja pobrania aplikacji w mailu powitalnym do klienta

6. Zainteresuj korzyściami

W mailu powitalnym zaakcentuj wszelkie oferty specjalne lub promocje, z których mogą skorzystać nowi subskrybenci. Nie skupiaj się wyłącznie na korzyściach w postaci rabatów, ale także na pozostałych wartościach ważnych dla twoich użytkowników.

przykładowy mail do klienta - przedstawienie korzyści

Oferta rabatowa na kolejne zakupy - w mailu powitalnym po rejestracji lub pierwszym zakupie możesz zaoferować użytkownikowi specjalny rabat na kolejne zakupy. Może to być kod rabatowy lub link do specjalnej strony z produktami objętymi promocją. Rabat może być kwotowy, uzależniony od wartości koszyka zakupowego.

rabat - przykładowy mail powitalny do klienta

7. Call-to-action

Zachęć adresata e-maila do podjęcia działań, takich jak dokonanie pierwszego zakupu, poprzez włączenie wyróżniającego się przycisku.

8. Nie zapominaj o tym, aby dostosować e-mail do otwierania na urządzeniach mobilnych

Spora część użytkowników przegląda maile na urządzeniach mobilnych, warto zadbać o ich komfort.

9. Zaproś użytkownika do połączenia się z twoją marką na mediach społecznościowych lub do dołączenia do Twojej społeczności

Może to być świetny sposób na zbudowanie relacji z odbiorcami i utrzymanie ich zaangażowania w dłuższym okresie. Umieszczaj na końcu maila powitalnego aktywne ikony do mediów społecznościowych.

ikonki social media w mailu powitalnym

Możesz także zastosować bardziej rozbudowaną opcję, wzbogaconą o zdjęcia i treść.

przykładowy mail powitalny

10. Nie musisz ograniczać się tylko do jednego maila powitalnego do klienta

Rozważ wysłanie e-maila uzupełniającego kilka dni po e-mailu powitalnym, aby przypomnieć odbiorcy o wszelkich ofertach specjalnych lub promocjach i zachęcić go do dokonania pierwszego zakupu. Możesz również wdrożyć scenariusz powitalny dla wszystkich nowych klientów.

wysyłka kilku maili powitalnych

Korzyści z wysyłania wiadomości powitalnej do klienta

Welcome e-mail, zwany również wiadomością powitalną do klienta, jest niezwykle istotnym elementem strategii komunikacji marki z odbiorcami. Odpowiednio zaprojektowany i posiadający wyżej przedstawione elementy, takie jak dopasowany do marki i targetu język komunikacji, odpowiedni wygląd wiadomości, CTA, starannie przygotowane copy, dodatkowe benefity, a także responsywność na urządzeniach mobilnych. To wszystko sprawia, że kampanie przynoszą określone i oczekiwane przez firmę rezultaty. Warto również wziąć pod uwagę aktualne możliwości technologiczne związane z automatyzacją marketingu. Oferują one nie tylko szybką i zautomatyzowaną wysyłkę welcome e-maili, ale również personalizację komunikatów oraz zastosowanie rekomendacji dopasowanych do preferencji odbiorcy. To z kolei wpłynie pozytywnie na doświadczenia użytkownika, jego ogólny odbiór marki, a także całościową (często długotrwałą) relację, podnosząc przy tym efektywność i skuteczność prowadzonych kampanii.

Maile powitalne, wykorzystujące możliwości marketing automation, takie jak np. personalizacja komunikatów, przynoszą wiele korzyści samej firmie, ale także użytkownikom. Pozwalają zadbać między innymi o:

  • dobre pierwsze wrażenie wywołane nie tylko odpowiednią budową, zawartością czy intrygującym elementem, ale również dostosowanym do odbiorcy, indywidualnym powitaniem. Może to być zaadresowana imiennie wiadomość czy rekomendacja na podstawie oglądanych na witrynie produktów. Takie podejście pozwoli zwiększyć zaangażowanie i budować pozytywne relacje,

  • wzrost skuteczności działań marketingowych. Z pomocą automatyzacji działań marketingowych oraz personalizacji treści, klient może otrzymać welcome mail z informacją, która będzie dla niego istotna (np. z odnośnikami do profili w social mediach czy krótką charakterystyką oferty). Wpłynie to pozytywnie nie tylko na konwersję, ale także poczucie lojalności względem marki,

  • oszczędność czasu, która wynika z automatyzacji procesu dzięki możliwościom marketing automation. Zaprojektowanie konkretnego schematu i określenie aktywacji akcji (w tym przypadku wysyłki wiadomości powitalnej) uzależnione jest od zachowań użytkownika (np. zapisania się do newstlettera),

  • możliwość analizowania i optymalizacji procesu. Mail powitalny to nie tylko narzędzie służące budowaniu relacji, to również wartościowe źródło informacji na temat zachowań użytkowników. Analiza danych związanych z ilością otwarć w maila, kliknięciem w link zawarty w wiadomości lub podjęcie innych akcji może dać mnóstwo informacji zwrotnej na temat odbiorcy. To z kolei pomoże zadbać o jeszcze lepszą optymalizację kampanii, maksymalizując przy tym efektywność prowadzonych działań.

W przypadku dodatkowych pytań na temat wiadomości powitalnych, wątpliwości lub potrzeby wsparcia procesu zapraszamy do kontaktu i współpracy ze specjalistami Persooa.

Warto zapamiętać:

Zanim zaplanujesz wysyłkę maili powitalnych, zaplanuj proces zbierania zgód na komunikację w twoim e-commerce.

Wykorzystuj wizyty użytkowników na w e-commerce, aby pozyskiwać zgody na komunikację, zachęcaj do zarejestrowania się i komunikuj korzyści jakie zyskuje użytkownik zarejestrowany.

Zadbaj o to, aby opcja zapisu na newsletter była dobrze widoczna w twoim serwisie i zachęcała użytkowników do rejestracji.

W procesie rejestracji i zapisu na newsletter poproś użytkownika o dodatkowe informacje (imię, wiek, płeć, preferencje kategorii produktu). Każda z nich pomoże ci w personalizowaniu dalszych interakcji z klientami.

Wysyłając maile powitalne możesz stosować różne podejścia. W pierwszym kontakcie z klientem nie musisz od razu komunikować rabatów.

Jeśli wysyłasz mail powitalny do zupełnie nowego użytkownika, który zarejestrował się na newsletter podczas pierwszej wizyty, najpierw zapoznaj go ze swoja marką. Poinformuj o procesie zakupowym, czasie dostawy, zwrotach, obsłudze klienta, zapoznaj go ze swoją marką. Dopiero w kolejnym mailu zaproponuj dodatkowe korzyści: kody rabatowe, zniżki, darmową dostawę.

Jeśli wysyłasz mail powitalny do użytkownika, który wcześniej często dowiedział twój e-commerce i dopiero teraz zarejestrował się, nie wahaj się, aby od razu zaproponować mu benefity. Zwiększysz w ten sposób szanse za zakup. W mailu powitalnym możesz również wyświetlić produkty ostatnio oglądane i zaproponować rabat na zakupy.

Pamiętaj, że optymalnie zaprojektowana ścieżka komunikacji z użytkownikiem zaczyna się od zaproszenia do wyrażenia zgody na komunikację. Jeśli dobrze zaprojektuje cały proces, to twoja komunikacja z użytkownikami będzie skuteczna i zapewni wzrost sprzedaży.

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY