Stworzenie dobrego maila powitalnego do klientów twojego sklepu internetowego wymaga dokładnego opracowania kluczowych elementów, które zaangażują i przekształcą twoich nowych subskrybentów w klientów.
E-mail powitalny powinien stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie o twojej marce, zaangażować odbiorcę i skutecznie skierować podjęcia takich działań jakich oczekujesz, np. wypełnienia ankiety preferencji, pobrania kody rabatowego, odwiedzin w sklepie, zrobienia zakupu.
W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć skuteczną wiadomość powitalną.
Oto kilka przykładów jak tworzyć maile powitalne:
1. Zwracaj się do swoich subskrybentów po imieniu i używaj personalizacji w całym emailu
Możesz personalizować mail powitalny korzystając z historii przeglądania lub zakupów na twojej stronie, ich lokalizacji lub preferencji.

2. Temat ma znaczenie
Powinien być jasny i zwięzły. Upewnij się, że twoja linia tematu jasno komunikuje cel e-maila i zachęca odbiorcę do jego otwarcia.




3. Język komunikacji e-mail ma znaczenie
Rozpocznij e-mail przyjaznym i powitalnym tonem, który sprawia, że odbiorca czuje się doceniony i dowartościowany. Używaj fraz „dziękujemy, że dołączyłeś do grona subskrybentów naszego newslettera”, „cieszymy się, że jesteś z nami”, „witaj w społeczności klientów naszej marki”.

4. Przedstaw swoją markę, podkreśl, co czyni ją wyjątkową
Pomoże to zbudować zaufanie i nawiązać relację z użytkownikiem. Zadbaj o informacje dotyczące sposobu dostawy, obsługi zwrotów, kanałów kontaktu.



5. Jeśli posiadasz aplikację mobilną koniecznie w mailu powitalnym zachęć klientów do jej pobrania
Zaangażujesz w ten sposób użytkownika do częstszych kontaktów i zyskasz kanał dotarcia z komunikacją.

6. Zainteresuj korzyściami
W mailu powitalnym zaakcentuj wszelkie oferty specjalne lub promocje, z których mogą skorzystać nowi subskrybenci. Nie skupiaj się wyłącznie na korzyściach w postaci rabatów, ale także na pozostałych wartościach ważnych dla twoich użytkowników.



Oferta rabatowa na kolejne zakupy – w mailu powitalnym po rejestracji lub pierwszym zakupie możesz zaoferować użytkownikowi specjalny rabat na kolejne zakupy. Może to być kod rabatowy lub link do specjalnej strony z produktami objętymi promocją. Rabat może być kwotowy, uzależniony od wartości koszyka zakupowego.



7. Call-to-action
Zachęć adresata e-maila do podjęcia działań, takich jak dokonanie pierwszego zakupu, poprzez włączenie wyróżniającego się przycisku.


8. Nie zapominaj o tym, aby dostosować e-mail do otwierania na urządzeniach mobilnych
Spora część użytkowników przegląda maile na urządzeniach mobilnych, warto zadbać o ich komfort.
9. Zaproś użytkownika do połączenia się z twoją marką na mediach społecznościowych lub do dołączenia do Twojej społeczności
Może to być świetny sposób na zbudowanie relacji z odbiorcami i utrzymanie ich zaangażowania w dłuższym okresie. Umieszczaj na końcu maila powitalnego aktywne ikony do mediów społecznościowych.

Możesz także zastosować bardziej rozbudowaną opcję, wzbogaconą o zdjęcia i treść.



10. Nie musisz ograniczać się tylko do jednego maila powitalnego do klienta
Rozważ wysłanie e-maila uzupełniającego kilka dni po e-mailu powitalnym, aby przypomnieć odbiorcy o wszelkich ofertach specjalnych lub promocjach i zachęcić go do dokonania pierwszego zakupu. Możesz również wdrożyć scenariusz powitalny dla wszystkich nowych klientów.

Warto zapamiętać:
Zanim zaplanujesz wysyłkę maili powitalnych, zaplanuj proces zbierania zgód na komunikację w twoim e-commerce.
Wykorzystuj wizyty użytkowników na w e-commerce, aby pozyskiwać zgody na komunikację, zachęcaj do zarejestrowania się i komunikuj korzyści jakie zyskuje użytkownik zarejestrowany.
Zadbaj o to, aby opcja zapisu na newsletter była dobrze widoczna w twoim serwisie i zachęcała użytkowników do rejestracji.
W procesie rejestracji i zapisu na newsletter poproś użytkownika o dodatkowe informacje (imię, wiek, płeć, preferencje kategorii produktu). Każda z nich pomoże ci w personalizowaniu dalszych interakcji z klientami.
Wysyłając maile powitalne możesz stosować różne podejścia. W pierwszym kontakcie z klientem nie musisz od razu komunikować rabatów.
Jeśli wysyłasz mail powitalny do zupełnie nowego użytkownika, który zarejestrował się na newsletter podczas pierwszej wizyty, najpierw zapoznaj go ze swoja marką. Poinformuj o procesie zakupowym, czasie dostawy, zwrotach, obsłudze klienta, zapoznaj go ze swoją marką. Dopiero w kolejnym mailu zaproponuj dodatkowe korzyści: kody rabatowe, zniżki, darmową dostawę.
Jeśli wysyłasz mail powitalny do użytkownika, który wcześniej często dowiedział twój e-commerce i dopiero teraz zarejestrował się, nie wahaj się, aby od razu zaproponować mu benefity. Zwiększysz w ten sposób szanse za zakup. W mailu powitalnym możesz również wyświetlić produkty ostatnio oglądane i zaproponować rabat na zakupy.
Pamiętaj, że optymalnie zaprojektowana ścieżka komunikacji z użytkownikiem zaczyna się od zaproszenia do wyrażenia zgody na komunikację. Jeśli dobrze zaprojektuje cały proces, to twoja komunikacja z użytkownikami będzie skuteczna i zapewni wzrost sprzedaży.