Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team18.05.23 12:342 min read

Konwersja sprzedaży i współczynnik konwersji w e-commerce

Czym jest konwersja sprzedaży?

Konwersja sprzedaży to moment, w którym odwiedzający Twoją stronę internetową podejmuje pożądaną akcję, taką jak zakup produktu, zapisanie się do newslettera czy wypełnienie formularza kontaktowego. W kontekście e-commerce najczęściej mówimy o konwersji, gdy odwiedzający sklep staje się jego klientem, dokonując zakupu. Optymalizacja konwersji polega na wprowadzaniu zmian w sklepie internetowym w celu zwiększenia liczby osób dokonujących zakupów w stosunku do ogólnej liczby odwiedzających.

Czym jest współczynnik konwersji i jak go liczyć?

Współczynnik konwersji to wskaźnik, który pokazuje, jaki procent odwiedzających Twoją stronę dokonuje pożądanej akcji (np. zakupu). Jest to kluczowy wskaźnik efektywności dla sklepów internetowych i innych stron, które mają określone cele konwersji.

Aby obliczyć współczynnik konwersji, wystarczy podzielić liczbę konwersji przez łączną liczbę odwiedzin strony i pomnożyć wynik przez 100, aby uzyskać procent:

Współczynnik konwersji=(Liczba konwersji/Liczba odwiedzin)×100%

Więcej informacji na temat liczenia konwersji i innych składników przeczytasz w: Definicje celów i mierników, czyli jak planować KPI (kluczowe wskaźniki efektywności)?

Jak analizować współczynnik konwersji?

Analiza współczynnika konwersji pozwala zrozumieć, jak skutecznie Twoja strona przekształca odwiedzających w klientów. Oto kilka kroków, które warto podjąć podczas analizy:

  1. Porównaj z branżowymi standardami: Współczynniki konwersji mogą się różnić w zależności od branży. Porównaj swój wskaźnik z branżowymi standardami, aby zrozumieć, czy jesteś na dobrej drodze.

  1. Monitoruj regularnie: Współczynnik konwersji powinien być monitorowany regularnie, aby zidentyfikować trendy i reagować na wszelkie zmiany.

  1. Przeprowadź testy A/B: Jeśli chcesz zwiększyć współczynnik konwersji, przeprowadź testy A/B na różnych elementach strony, takich jak przyciski, teksty czy obrazy, aby zrozumieć, które zmiany przynoszą najlepsze rezultaty.

  1. Analizuj ścieżki konwersji: Używaj narzędzi analitycznych do śledzenia ścieżek, które odwiedzający przechodzą przed dokonaniem konwersji. Może to pomóc zidentyfikować potencjalne przeszkody w procesie zakupowym.

Scenariusz konwersji aktywnie kupujących użytkowników

Zidentyfikuj tych kupujących, którzy z dużym prawdopodobieństwem staną się regularnymi klientami.

Dzięki tej taktyce wykorzystasz prognozy cyklu życia potencjalnych klientów. Pozwoli to na wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail z ofertą dopasowaną do potrzeb klienta, co przyczyni się do zwiększenia konwersji. Optymalizując konwersję sprzedaży, możesz nie tylko zwiększyć liczbę transakcji, ale także poprawić ogólną jakość doświadczeń klienta w Twoim sklepie.

Dzięki tej taktyce:

  • zwiększysz średnią wartość zamówienia

  • zwiększysz częstotliwość zakupów

  • zwiększysz przychody od aktywnych klientów

  • zwiększysz przychody od klientów premium.

Korzystając ze scenariusza, zwiększysz wartość życiową klientów (LTV), którzy aktywnie kupują. W ten sposób prawdopodobnie uda się także skrócić ich cykl zakupowy - będą kupowali częściej. Współczynnik konwersji w e-commerce jest kluczowym wskaźnikiem, który pozwala ocenić skuteczność Twojego sklepu w przekształcaniu odwiedzin w sprzedaż.

Pamiętaj:

  • monitoruj i analizuj regularnie swój współczynnik konwersji w e-commerce. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zidentyfikować obszary wymagające poprawy i dostosować swoje strategie marketingowe

  • upewnij się, że dobrze rozumiesz swoich odbiorców i wiesz, co wpływa na ich zachowania zakupowe. W odzieży może to być zmiana sezonu z zimowego na wiosenny. W przypadku branży rowerowej dużo osób może poszukiwać części do dłuższych wypraw, jak dętki, łyżki do opon, czy też przeciwdeszczowe płaszcze na rower w okresie przed majówką;

  • możesz zatrudnić firmę analityczną, która przeanalizuję bazę np. wykorzystując do tego analizę RFM lub bardziej zaawansowane metody analityczne.

ścieżka konwersji sprzedaży w e-commerce

Zrozumienie i optymalizacja współczynnika konwersji w e-commerce to klucz do zwiększenia sprzedaży i budowania trwałych relacji z klientami. Skupiając się na potrzebach i zachowaniach aktywnych kupujących, możesz znacząco poprawić wyniki swojego sklepu

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY