Marketing aplikacji mobilnych poprzez automatyzację kampanii zachęcających do pobrania

Ta automatyzacja prosi osoby, które dokonały zakupu online, o pobranie Twojej aplikacji mobilnej.
Marketing aplikacji mobilnych
// Marketing Automation 2.0

Marketing aplikacji mobilnych poprzez automatyzację kampanii zachęcających do pobrania

Ta automatyzacja prosi osoby, które dokonały zakupu online, o pobranie Twojej aplikacji mobilnej w ramach kampanii “Marketing aplikacji mobilnych”.

Zalety marketingu aplikacji mobilnych:

  • zmniejszenia utraty klientów
  • zwiększenia częstotliwości zakupów
  • zwiększenia przychodów z aktywnych klientów
  • zwiększenia przychodów klientów premium
  • skłonienia do zakupu drugiego zakupu
  • zwiększenia istniejących przychodów ze sklepu
  • zwiększenia retencji.

Jak wypromować swoją aplikację mobilną?

Kampanię w ramach marketingu aplikacji mobilnych, zachęcającą do pobrania aplikacji możesz wysłać do klientów, którzy dokonali zakupu np. w potwierdzeniu płatności po zakupach lub statusie Twojej wysyłki. W stopce tych maili możesz zamieścić dynamicznie informację do klientów, którzy jeszcze nie pobrali aplikacji, a widzisz, że regularnie dokonują do zakupów.

Oczywiście najprostszym scenariuszem będzie opracowanie specjalnego prostego automatu w ramach marketingu aplikacji mobilnych. Automat taki od razu po zakupie, tuż po podsumowaniu zakupów i potwierdzeniu płatności wyśle dedykowany email. E-mail powinien zawierać konkretne zalety wykorzystania aplikacji mobilnej oraz w zasadzie, dlaczego miałby zacząć z niej korzystać. Nie zapomnij poprosić w mailu o wystawienie Opinie o produkcie po zakupie.

Przeczytaj również: Dosprzedaż po zakupie

Korzyści płynące z posiadania aplikacji mobilnej w e-commerce

Geolokalizacja

Żaden kanał nie pozwoli Ci zidentyfikować, gdzie znajduje się w danym momencie Twój klient tak jak aplikacja mobilna ponieważ geolokalizacja w aplikacji zwróci Ci wynik z liczbą osób np. w weekend znajdujących się w danych miejscu, w którym znajduje się Twój sklep.

Załóżmy, że klient dodał produkty w Twojej aplikacji, ale nie dokończył zakupów. Możesz wysłać klientom, którzy znajdują się w promieniu 1 km, aby odwiedzili Twój sklep i dokonali przymiarki rzeczy, którymi są zainteresowani. 

Dodatkowy kanał komunikacji

Dodatkową zaletą posiadania przez klienta aplikacji mobilnej jest to, że posiadasz dodatkowy kanał dotarcia do klienta. Jest on bardzo bezpośredni i możesz np. dzięki niemu reaktywować uśpionych klientów, którzy nie odpowiadają w żadnym innym kanale, ale mają nadal aktywną aplikację mobilną.

Remedium na promocję w “trudnych” branżach

Są przypadki kiedy nie możesz reklamować swojego biznesu, ponieważ działasz w trudnej branży. Do trudnych branż można zaliczyć np. branże alkoholi wysokoprocentowych. Może okazać się, że aplikacja mobilna w zasadzie będzie jedynym kanałem, w którym będziesz mógł komunikować się z klientem. Wtedy zachęcenie klienta do pobrania aplikacji mobilnej może okazać się kluczowe z punktu widzenia skalowania biznesu oraz utrzymania Twojej bazy na odpowiednim poziomie. Marketing aplikacji mobilnych w “trudnych” branżach może okazać najskuteczniejszym kanałem dotarcia do klienta.

Marketing aplikacji mobilnych – dlaczego jest tak ważny?

Dlaczego warto promować zainstalowanie aplikacji mobilnej? 50% użytkowników korzysta z niej do porównywania cen, ale nie to jest najważniejsze. 25% instaluje aplikacje, aby aktywnie korzystać z programów lojalnościowych

korzystanie ze smartfonów w procesie zakupowym

Następnym powodem dlaczego warto migrować klientów do aplikacji mobilnej jest fakt, że klienci, którzy mają aplikację bardzo często do niej wracają w ciągu tygodnia (niebieska ciemna linia):

użytkowanie mobilnych aplikacji zakupowych wykres

W przypadku aplikacji mobilnej liczba zamówień pokazuje najlepszy wynik:

zakupy mobilne w aplikacji vs w przeglądarce - dlaczego warto inwestować w marketing aplikacji mobilnych

Przykłady marketingu aplikacji mobilnych

Opisaliśmy dwa konkretne przykłady, które zachęcają klienta do pobrania aplikacji mobilnej,
ale nie robią tego w sposób bardzo bezpośredni. Może to być bardziej skuteczna taktyka, niż rozesłanie zwykłych SMS, czy e-maili z prośbą o ściągnięcie aplikacji, za co klient otrzyma kupon na następne zakupy.

Sklep internetowy w paru krokach wyjaśnia, że aplikacja pomoże właścicielowi czworonoga w zarządzaniu jego potrzebami. Pozwoli ona również na umówienie np. psiego fryzjera, czy trening z behawiorystą. 

Przykład aplikacji mobilnej pomocnej w opiece nad zwierzętami petco

Sieć Starbucks natomiast informuje klienta o tym, że za chwilę wypuści nową aplikację na Androida i zachęca do pobrania. Nie robi tego jednak w sposób bezpośredni: jedynie prezentuje konkretne korzyści wynikające z jej posiadania. 

Starbusks - informacja o aplikacji mobilnej - marketing

Potrzebujesz wsparcia w zakresie automatyzacji i projektowania wiadomości e-mail oraz zarządzania kampaniami? Sprawdź naszą ofertę: myDesign&Coding

Kategoria:

Zapisz się do newslettera!

To świetna okazja, aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w naszej firmie i w branży. Nasz newsletter to także źródło cennych wskazówek, artykułów i inspiracji, które pomogą Ci w Twojej pracy lub życiu prywatnym.

Dołącz do nas już dziś i nie przegap żadnej ważnej informacji!

Umów się na spotkanie!

Omówimy jak zaimplementować ten scenariusz w Twoim sklepie orazm zaprezentujemy demo Marketing Automation 2.0 w oparciu o działający sklep eCommerce.