Skip to content
Frame 4728 (1)
Cookbook dla e-commerce 2024

Doświadczenie Persooa, dziesiątki rozmów z klientami i partnerami, wsparcie ekspertów… tak powstał cookbook “Strategia Marketing Automation 2.0”.

Persooa Team27.03.23 10:432 min read

Zapis do newslettera - jak pozyskać zgodę marketingową na komunikację mailową

Wiele e-commerce boryka się z problem tzw. one-time visitor’ów i one-time shop’erów. Aby zachęcić klientów do ponownej wizyty i zakupu, nowych użytkowników zachęca się do subskrypcji newslettera. Więcej subskrybentów newslettera zwiększa szanse na powracalności klientów do e-commerce. Różne e-commerce stosują różne podejście do pozyskiwania zgód na subskrypcję.

Mało ekspansywne techniki pozyskiwania zapisów do newslettera

Można to robić w sposób mało ekspansywny, po prostu umożliwiając użytkownikom wpisanie adresu e-mail w dedykowanym miejscu. Typowe, najczęściej wykorzystywane miejsce w e-commerce to stopka, w której udostępniona jest funkcja zapisu na otrzymywanie newslettera:

Przykład zapisu do newslettera na stronie www
Po wyrażeniu zgody marketingowej pojawia się informacja potwierdzająca, ze zgoda jest wyrażona.

zapis do newsletter przykład

Jak zwiększyć (jeszcze bardziej) liczbę zapisów do newslettera?

Warto jednak zainspirować się przykładem, w którym zapis na newsletter jest widoczny nie tylko w stopce, ale także na górze strony obok opcji logowania i koszyka lub wyodrębnić osobna opcję w menu jak na poniższych przykładach.

przykład zapisu do newslettera przy logowaniu

zapis do newsleterra w nenu

Opcja ta jest dobrze widoczna, przyciąga wzrok i zwiększa szanse na pozyskanie nowych subskrybentów.

W przypadku prezentowanego e-commerce zadbano również o to, aby zapis był udostępniony także w stopce. Zarówno w przypadku zapisu ze stopki jak i menu, należy podać imię i datę urodzin. Jest to częsty zabieg, który wykorzystuje branża Beauty i Fashion w e-commerce. Dane o imieniu pozwalają nam personalizować komunikację, zaś data urodzin jest wykorzystywana np. do okazjonalnych promocji urodzinowych (rabat na zakupy w dniu urodzin). Data urodzin jest także cenną informacją służącą do personalizacji oferty. Wiek użytkownika pozwala np. na lepszy dobór kosmetyków do pielęgnacji (Beauty) lub stylu produktów odzieżowych (fashion).

zgoda marketingowa na komunikację e-mail

komunikacja e-mail szablon zgody marketingowej

Po wpisaniu przez użytkownika adresu e-mail zwykle wyświetla się pop-up potwierdzający zapis na newsletter.

podziękowanie za zapis do newslettera

Zapis do newslettera przez pop-up

Częściej wykorzystywana metoda pozyskania zgody na newsletter to pop-up pojawiający się po wejściu na stronę www. Może on przybierać różne formy (wielkość, treść) i umiejscowienie.

Najczęściej jest to centralne położenie pośrodku ekrany, duży format:

przykład zniżki za zapis do newslettera

W takim podejściu uwagę przyciąga forma wizualna i bardzo często benefity wynikające z zapisu na subskrypcję newslettera. Najczęstszym z nich jest po prostu rabat na pierwsze zakupy.

Zapis do newslettera i zebranie dodatkowych informacji

Pop-up może być również znajdować się w wybranej sekcji strony głównej. Warto zwrócić uwagę, że na poniższym przykładzie marki luksusowej nie mamy zachęty w postaci rabatu na pierwsze zakupy.

Benefitem dla subskrybenta jest wcześniejszy dostęp do nowych kolekcji i udział w wydarzeniach marki.

pop up - zapis do newslettera

Proces pozyskania zgody obejmuje dwa kroki. Po wpisaniu adresu e-mail należy uzupełnić dodatkowe informacje, które także służą do personalizacji komunikacji. Warto również poinformować użytkownika o celu udostępniania dodatkowych danych.

rozbudowany pop-up ze zgodą marketingową do wysyłki newslettera

Jeszcze inny przykład zapisu na subskrypcję pokazuje nam jak w tym procesie można pozyskać dodatkowe informacje do personalizacji oferty. W tym konkretnym przypadku jest to kategoria płci. Zebranie tej informacji pozwoli na personalizowanie kontentu na stronie oraz wysyłanie newsletterów z ofertą z kategorii, którą jest zainteresowany użytkownik.

zgoda na subskrypcję

Sprawdź również nasza ofertę - Monitorowanie newsletterów

avatar

Persooa Team

Zespół Persooa to doświadczeni praktycy. Wdrażamy najlepsze rozwiązania Data & Marketing Automation wspierane Artificial Intelligence. Zwiększamy skuteczność i efektywność marketingu i sprzedaży.

POLECANE WPISY