Uzupełnienie/e-mail replenishentowy

E-mail uzupełniający to świetny sposób na zwiększenie retencji klientów, poprawę doświadczeń klienta oraz generowanie stałych i przewidywalnych przychodów.
// Marketing Automation 2.0

Uzupełnienie/e-mail replenishentowy

Problemy rozwiązane przez wdrożenie e-maila uzupełniającego:

 • Wzrost lojalności klienta, co przejawia się w częstszym dokonywaniu zakupów.
 • Dobór optymalnego czasu na ponowne zakupy klienta.
 • Przewidywalne przychody, które pozwalają lepiej planować sprzedaż i optymalizować kluczowe wskaźniki.
 • Zwiększenie marży na produkcie dzięki wypracowaniu nawyku regularnego powrotu klienta do sklepu.

E-mail uzupełniający to świetny sposób na zwiększenie retencji klientów, poprawę doświadczeń klienta oraz generowanie stałych i przewidywalnych przychodów.

Zachęć klientów do ponownego zamówienia przedmiotów, które wcześniej kupili, aby zaspokoić ich potrzeby.

Kampania uzupełniająca zwiększa szansę na dokonanie zakupu, a tym samym zwiększa przychody. Jest szczególnie przydatna w branży szybkozbywalnej (FMCG), dla produktów, które szybko się kończą, jak kawa, mleko, pieluchy, jedzenie dla zwierząt czy leki bez recepty. Dodatkowo można wykorzystać tzw. “boosting” do promowania kolejnych produktów na podstawie wybranych wskaźników.

W przypadku replenishmentu warto zwrócić uwagę na następujące etapy:

Krok 1:

W pierwszym kroku definiujemy zakup z kategorii “kawa”, który będzie użyty do kwalifikacji wszystkich użytkowników, którzy ostatnio kupili produkt z tej kategorii. Można również wybrać konkretny produkt, o którym chcemy przypominać klientowi.

Krok 2:

W drugim kroku ustalamy, ile czasu czekamy do wysłania kolejnego e-maila. Jako osoba zarządzająca e-sklepem powinieneś określić to samodzielnie lub przy pomocy dostępnych analiz. Możesz wyznaczyć taki okres czasu, np. licząc średnią dni między pierwszym a drugim zakupem.

Krok 3:

W trzecim kroku sprawdzasz, czy klient dokonał zakupu z wybranej kategorii lub produktu. Jeśli klient nie dokonał zakupu, można wysłać kampanię. Jeśli kupił kawę w ciągu ostatnich 3 dni, taki klient kończy ścieżkę i po kolejnych 30 dniach można wysłać mu kolejne przypomnienie.

Warto również rozważyć następujące możliwości:

 • Wypróbuj inne dostępne kanały komunikacji, jeśli Twoi klienci nie reagują w innych kanałach. Możesz wykorzystać do tego takie kanały jak np. SMS, webpush czy mobile push. Średni CTR dla kampanii SMS to 19%.
 • Jeśli klient nie odpowiedział w żadnym kanale, może warto spróbować zretargetować go na Facebooku, wykorzystując do tego specjalną automatyzację.
 • Dzięki zaawansowanym predykcjom AI możesz również wybrać optymalny kanał oraz czas wysyłki dla konkretnego klienta.
 • E-mail uzupełniający możesz wysłać nie tylko kanałem wychodzącym, ale również proaktywnie przypominać klientom na stronie o ostatnio kupionych produktach.
 • Spróbuj podejść kreatywnie do e-maili uzupełniających, stosując niestandardowe treści, jak zagadki, gamifikację czy losowanie specjalnych kuponów.

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że przeciętny sklep e-commerce zarabia 41% swoich całkowitych przychodów tylko od 8% swoich klientów (czyli powtarzających się nabywców)?

Klienci, którzy dokonali zakupu w Twojej firmie dwukrotnie, mają dziewięciokrotnie większe szanse na konwersję niż osoby kupujące po raz pierwszy.

Najlepsze 10% klientów jest warte średnio sześć razy więcej niż pozostałe 90%.

Klienci, którzy dokonują powtarzalnych zakupów, wydają nawet trzy razy więcej niż klienci z jednym zakupem.

Dla jakich branż działa najlepiej e-mail uzupełniający:

W zasadzie dla każdej branży, w której produkt można wysłać tradycyjną pocztą lub kurierem i częstotliwość zakupów wynosi przynajmniej 2 razy w ciągu roku:

 • sklepy zoologiczne,
 • sklepy z książkami,
 • sklepy z kosmetykami,
 • sklepy z żywnością online,
 • sklepy z lekami bez recepty,
 • sklepy z chemią gospodarczą.

Przykład e-maila uzupełniającego:

Kategoria:

Zapisz się do newslettera!

To świetna okazja, aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w naszej firmie i w branży. Nasz newsletter to także źródło cennych wskazówek, artykułów i inspiracji, które pomogą Ci w Twojej pracy lub życiu prywatnym.

Dołącz do nas już dziś i nie przegap żadnej ważnej informacji!

Umów się na spotkanie!

Omówimy jak zaimplementować ten scenariusz w Twoim sklepie orazm zaprezentujemy demo Marketing Automation 2.0 w oparciu o działający sklep eCommerce.